$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

TABYALAR, İNEK OTLAĞI MI

TABYALAR, İNEK OTLAĞI MI
  • 21.09.2016

05-mera

“ERZURUM Tabyaları” dendiğinde, ilk akla hemen Aziziye ve Mecidiye Tabyaları gelir.

Bunun en önemli nedeni, hiç şüphesiz bu iki önemli tabyanın, şehir merkezine çok yakındaki Topdağı’nda yapılmış olmalarıdır.

Yaklaşık 5 yıl kadar önce milli park statüsüne alınan ve “Nenehatun Milli Parkı” adı verilen Topdağı’na, bu yılın başlarına kadar el atılmamıştı.

Geçtiğimiz yıl elektrik hattı döşenen Nenehatun Milli Parkı’nın bu yıl da yolu parke taş döşenerek, çok daha düzgün hale getirildi.

Tabyaların çıkış noktasında temeli atılan idare binaları ve otoparkın yapımı da devam ediyor.

Özellikle yerli turistlerin büyük ilgi gösterdiği tabyalara gitmek için Topdağı’nın yoluna düşenler, zaman zaman karşılarına çıkan inek sürüleri karşısında şaşkına düşüyor, “Burası tarihi bir mekan mı, yoksa mera mı?” diye düşünmekten kendilerini alamıyorlar.

Önceleri bir iki görevlinin bulunduğu Erzurum Tabyaları’nda, şimdilerde o görevlileri de göremediklerini belirten vatandaşlar, “Gerek Türk Tarihi ve gerekse Erzurum açısından çok büyük öneme sahip bu mekanlar neden korunmaz ve neden sosyal donatıyla bezetilmez, anlamıyoruz. Tarihi tabyalar mera mı ki, hayvan sahipleri sürülerini buralara getiriyorlar da kimse bu ayıba ses çıkartmıyor! Erzurum Tabyaları bu kadar başıboş ve bu kadar sahipsiz bırakılamaz. Yetkilileri daha ciddi önlemler almaya çağırıyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ