$ DOLAR → Alış: 7,94 / Satış: 7,97
€ EURO → Alış: 9,44 / Satış: 9,48

TEMİZLENEN KARASU, BALIK KAYNIYOR!

TEMİZLENEN KARASU, BALIK KAYNIYOR!
  • 08.10.2016

01-artma-2

BAŞTA Erzurum kent merkezi olmak üzere, geçtiği güzergahtan bağlanan kanalizasyon derelerinin kirlettiği Karasu, Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürlüğü’nün yaptırdığı arıtma tesisi sayesinde hayat buldu. Önceki yıllarda nehir yatağında neredeyse canlının kalmadığı, bu nedenle göçmen kuşların bile artık uğramadığı Karasu havzasında şimdi balıklar cirit atıyor.

Karasu’ya bağlanan kanalizasyonun yaşattığı çevre kirliliğine, geçtiğimiz yıllarda Erzurum Basını sürekli dikkat çekmiş, yaşanan toplu balık ölümlerini haber yaparak gündem oluşturmuş ve yerel yönetimleri önlem almaya zorlamıştı.

Önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, gelen kamuoyu baskısı üzerine Avrupa Birliği’nden de hibe alarak Ilıca’da bir arıtma tesisinin yapımını başlatmıştı.

“BALIKLAR CİRİT ATACAK” DEMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Genel Yönetmenimiz Öztürk Akkök’e, arıtma tesisini gezdiren ve bilgi veren ESKİ Genel Müdürlüğü Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Nuri Kali, “Her şey yolunda gidiyor. Karasu’yu temizledik. Yakın bir gelecekte bu suda balık bollaşacak, çevre güzelleşecek, yaban hayvanları da çevrede cirit atacak” demişti.

03-blklr

Aşkale Çimento’nun elinden fotoğraf makinesi düşmeyen Basın Müşaviri, gazeteci arkadaşımız Nihat Kılıçoğulları’nın çektiği, Karasu’da giderek bollaştığı her halinden belli olan balık fotoğrafları, Nuri Kali’nin sözlerini hatırlatınca…

Biz de, Erzurum olarak yüzümüzü ağartan arıtma tesisini bir kez daha gündeme getirip, tesisi kazandıran ve çevreyi ve Karasu’yu kirlilikten kurtaran herkese, dolayısıyla da ismi giderek unutulmaya başlayan dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’e, kazandırdığı bu tesisten dolayı teşekkür edelim istedik. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ