$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

UZUNDERE’DE PEHLİVANLI BİLMECESİ YAŞANIYOR

UZUNDERE’DE PEHLİVANLI BİLMECESİ YAŞANIYOR
  • 02.11.2016

32-uzndr

REFERANDUM DEMOKRATİK BİR HAK DEĞİL Mİ

SADECE Erzurum’un değil, ülkenin sayılı turizm merkezlerinden birisi olmaya aday Uzundere’de bugünlerde, “bilmece”ye dönen Pehlivanlı Referandumu konuşuluyor.

Ödük Vadisi içinde yeralan üç beldeden ilki olan Pehlivanlı Beldesi’nde yaklaşık iki yıl önce bir referandum yapılmış, vatandaşa, “Pehlivanlı Uzundere’ye mi bağlansın, yoksa Tortum’a bağlı olarak mı kalsın?” sorusu yöneltilmişti.

Ciddi mücadelelere sahne olan, farklı görüşlerin ortaya atılıp, tartışıldığı günlerde vatandaş tercihini Uzundere’den yana kullanmıştı.

Tortum’a 28 kilometre uzakta bulunan, Uzundere’ye ise sadece 4 kilometre mesafedeki Pehlivanlı Beldesi sakinleri, yüzde 86’lık bir oy oranıyla tercihlerini orta yere koymuşlardı.

Referandumun üzerinden yaklaşık iki yıl geçmesine ve insanların da tercihini Uzundere’den yana kullanmasına rağmen, işlemlerin bir türlü yapılmaması, hemen herkese, “Eğer referandum sonucuna göre işlem yapılmayacaktı ise, daha ne diye kıran kırana mücadeleler yaptık ve daha ne diye sandıkbaşına gittik?” dedirtiyor.

Sosyal medya üzerinden seslerini ilgili yerlere duyurmaya çalışan Uzundereli ve Pehlivanlı sakinleri, “Bu ülkede demokrasi varsa ve biz de demokratik hakkımızı uzundere’den yana kullanmışsak, yetkililerin tercihimize saygı duyup, gerekli resmi işlemleri başlatmaları gerekir. Biz, sadece referandum sonucunun resmiyete dökülmesini istemiyor, aynı zamanda Uzundere’nin isminin önüne Yeşil Cenet ifadesinin de eklenmesini talep ediyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ