$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

VALİ BEY’E SAHİP ÇIKMIYORUM!

Öztürk AKKÖK
Öztürk AKKÖK
  • 03.06.2020

EVET…

Vali Bey’e sahip çıkmıyorum!

Allah’ını seven söylesin:

Sade bir vatandaş, kendi çapında yerel anlamda gazetecilik yapma uğraşı veren birisi olarak ben…

Haydi ben’i geçtik diyelim, bir başkası, ya da başkaları; mesela en kral sivil toplum kuruluşlarının başkanları, okuldaki öğretmenler, üniversitedeki hocalar, camideki imamlar, çarşıdaki esnaf şehrin valisine nasıl sahip çıkar ya da çıkabilirler mi?

Var mıdır kimsede böyle bir güç?

*

Varsayalım ki, yarın bir kararname yayınlandı…

Vali Bey’e de bu kararname ile bir başka şehirde görev verilse, ya da merkeze alınsa veya daha farklı bir göreve atansa, alınan kararı tersine döndürmeye, sayın Memiş’i Erzurum’da tutmaya kimin gücü yeter?

*

Geçtim Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayıp, “aman sayın bakanım, vali beyimize dokunmayın” diyecek, sözünü dinletecek kaç kişi vardır memlekette;

Ya da var mıdır?

*

Bakar mısınız sözdeki pervasız cesarete: “Ben Vali bey’e sahip çıkıyorum!”

Pehhh!

*

Vali Okay Memiş’i gündeme taşıyan malum gelişmeleri hepimiz yakından izledik, biliyoruz.

*

Bir sistem değişikliğinin yaşandığı, ancak iki yıl önce başlatılan çalışmaların zaman içinde tamamlanamadığı Erzurum Havalimanı’na giden, bir yanına Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i, diğer yanına da Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz’ü alan Vali Memiş, önemli açıklamalar yaptı.

*

Müteahhit firmayı ağır sözlerle eleştiren, açıklamaları ile çaresizlik içinde kıvranan Erzurum insanının gururunu okşayan, “bu iş bitmezse utancımdan dışarı çıkamam, kimsenin yüzüne bakamam” diyerek kamuoyuna duygusal mesajlar veren Vali Memiş, herkesten büyük övgü ve alkış aldı.

*

Bir sıcak somun tazeliğinde haberin dumanı tüterken, çoğu sivil toplum kuruluşundan ardı ardına “Vali Bey’e sahip çıkıyoruz” mesajları gelmeye başladı.

Okay Memiş, bir anda ülke gündemine oturdu.

*

İzin verirseniz, işin bu noktasında can alıcı bir soru sormak istiyorum:

“Erzurum Valisi Okay Memiş, böyle bir açıklama ve değerlendirme yapmalı mıydı?”

*

Sorunun cevabı aslında çok net ve berrak.

*

Memleketin sorununa, vatandaşın sıkıntısına kimse sahip çıkmıyor, sorumluluk sahibi olması gerekenler “üç maymunları oynuyor”, “boşveer bana ne” diyorsa, boş vermeyen, “bana ne” demeyen birisi de, Vali Okay Memiş gibi, o sorumluluğu, her şeyi göze alarak üstleniyor.

*

Dün Erzurum Valisi’nin yaptığı işi ve çıkışı; başkaları, başta iktidar partisinin il yöneticileri olmak üzere toplumun önüne düşmüş vakıf, dernek ve oda başkanları e hatta diğer partilerin yerel temsilcileri şimdiye kadar çoktan yapmalı, memleketin meselelerine sahip çıktıklarını mutlaka gözler önüne sermeliydiler.

*

Erzurum’a uçak mı gelmiyordu, gelmeliydi!

Biletler pahalı mıydı, ucuzlatılmalıydı!

İşsize iş, aşsıza aş mı lazımdı, bulunmalıydı!

Doğalgaz fiyatı pahalı mıydı, sübvanse ettirilmeliydi!

Hayvancılığa destek mi lazımdı, sağlanmalıydı!

Üniversite mezunu gençlerin ataması mı yapılamıyordu, yapılmalıydı!

Göç yüzünden şehir boşalıyor muydu, göçü önleyecek önlemler alınmalıydı gibi.

*

Tabi olmadı bunlar.

*

Çoğu insan da biliyor ki Erzurum, bugün yaşadıklarının benzeri sıkıntıları geçmiş yıllarda da yaşamış; o sorunlar, bir araya gelme becerisi gösteren sorumluluk sahibi insanlar tarafından Ankara’ya “toplu olarak” taşınmış, çözüm arayışlarına gidilmiş, yeri gelmiş gövdelerini taşın altına sokma cesareti gösterenler, üstlendikleri sorumluluğun gereklerini yerine getirmiş olmanın en azından vicdani rahatlığını yaşamışlardır.

*

Aslında bugün de öyle olmalı…

Vali Okay Memiş’i kurtlar sofrasına atma kolaycılığına kaçmadan, onun da içinde olacağı bir heyetle defalarca da olsa Ankara’ya gidilmeli, memleket meseleleri dile getirilmeli ve çözüm yolları Başkent’te aranmalıydı.

*

Bütün bunlar biliyoruz ki; kendini vicdani anlamda sorumlu tutan, işgal ettikleri makamların ve üslendikleri görevlerin hakkını verme mecburiyeti hisseden insanların yapacağı iştir.

*

Vali Okay Memiş akıllı birisi. Neyin, nasıl olması gerektiğini çok iyi biliyor ve hatta görüyor.

Şimdiye kadar yaptığı zeka ürünü açıklama ve değerlendirmeler, o zekanın parıltısını iyi-kötü herkese, ya da anlayabilen insanlara göstermiştir.

*

Sayın Vali, bu defa da bir çıkış yapmış, toplumun dikkatlerini memleket meseleleri üzerine yine çekmiş, vatandaşın desteğini her zaman olduğu gibi yanına almayı başarmış, başta sivil toplum kuruluşlarının anlı şanlı yöneticileri olmak üzere Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz’ü de ateşin içine atmıştır.

*

Bu saatten sonra Erzurum’un çözüm bekleyen ne kadar sorunu varsa, yükü ve sorumluluğu Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz’ün boynundadır.

*

Aslında Mehmet Emin Öz’e haksızlık etmemek gerek. Sadece sayın Öz değil, diğer büyük büyük sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri de Ak Parti İl Başkanı kadar sorumludur ve ağır vebalin altındadırlar.

*

Konforlu makamlarda oturan, lüks makam arabaları ile saltanat süren, temsil ettikleri çevrelerin sıkıntılarından bihaber yaşayan o insanlar, Vali Memiş’in arkasına saklanıp, “Ben Vali Bey’e sahip çıkıyorum” diyerek, sorumluluklarından asla kurtulamazlar.

*

Yazımın başında ifade ettiğim gibi, “sahip çıkıyorum” diyenler, Vali Bey’e nasıl sahip çıktıklarını veya çıkacaklarını sade vatandaşın anlayabileceği bir dille anlatmak ve ortaya koymak zorundadırlar.

*

Bu sahiplenme, milletvekillerinin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in ya da diğer belediye başkanlarının, veya eti, budu olmayan sosyal kuruluş yöneticilerinin işi değildir, olamaz da.

*

Milletvekillerini, siyasetçileri, yerel yönetimleri çalıştıracak, kendi başlarına bırakmayacak, zorlayacak kişiler, gruplar, güç sahipleri her ilde vardır ve kim oldukları bellidir.

*

Erzurum Valisi bugün var, yarın yok.

Ama falan bey, filan başkan bu şehirde yıllardan beri var ve “musalla”ya kadar da belli ki olacak!

*

Desem ki, “Bugünden tezi yok herkes Erzurum için ne yaptığını, hangi faydalı işi yerine getirdiğini, memleketin kanayan hangi yarasına merhem olduğunu sıralasın” e vallahi bir çoğu kaçacak delik arar.

*

Bu nedenledir ki kimileri, “Vali Bey’e sahip çıkıyoruz” samimiyetsizliğinin arkasına sığınmış, mevzi almış ve kendine yer edinme kolaycılığına kaçmıştır.

İşin aslı bence budur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ