$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

VATAN İÇİN ÇARPIŞANLARA BAKTIĞIMIZ PENCERE!

VATAN İÇİN ÇARPIŞANLARA BAKTIĞIMIZ PENCERE!
  • 25.03.2018

ERZURUM’da “şehit mezarlığı” dendiğinde ilk akla gelen yer Karskapı Şehitliği olur.

Karskapı’nın dışında başka yerlerde şehit mezarları vardır, ama şehitlerin topluca yattığı, başta Erzurum’un kurtuluş bayramı olmak üzere, anılması gereken önemli günlerde törenlerin yapıldığı bir başka yer daha yoktur.

Bugünlerde Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü nedeniyle ziyaretçi akınına uğrayan, bayraklarla donatılan Karskapı Şehitliği’nde, Osmanlı-Rus Savaşları sırasında vatan savunmasını kahramanca yaparken şehit düşen bazı Osmanlı paşaları ile subay mezarları da bulunuyor.

Mezarların başlangıcında, hangi mezarda kimin yattığını belirten küçük boyutlu bir de dikili taş göze çarpıyor.

Yıllar önce, günün koşullarının elverdiği ölçüde, bir kaide üzerine yerleştirilen dikili taşın üzerinde, şehitlikte yatan 14 general ve subayın isimleri sıralanmış.

EKSİKLER GİDERİLSİN

Zaman içerisinde yıpranan, deforme olan, sıvası dökülen, üzeri kuş pisliği ile kirlenmiş tanıtım taşının şehitliğe yakışmadığını belirten vatandaşlar, bu taşın değiştirilmesini, şehitlik başta olmak üzere Asri Mezarlık’ta yatan, topluma malolmuş insanların yerlerinin kolaylıkla bulunmasını sağlayacak tabelalar yerleştirilmesini istedi, “Özellikle Asri Mezarlık’ta ziyaret edilmesi gereken çok sayıda önemli şahsiyet yatıyor. Zaman zaman insanlar, o mezarları ziyaret etmek istiyor, ama yerlerini bulmakta hayli zorluk çekiyorlar. O şahsiyetlerin mezar yerlerini gösterecek yön tabelalarına Asri Mezarlık’ta ihtiyaç var. Yetkililerin bu tür eksiklikleri gidermelerini istiyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ