$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

VEREM’İN AŞIK OLMAYLA İLGİSİ HİÇ YOK!

VEREM’İN AŞIK OLMAYLA İLGİSİ HİÇ YOK!
  • 09.01.2018

VEREM Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Verem Savaş Derneği Başkanı Şenol Mızrak, “Verem, mikrobik bir hastalıktır. Halk arasında ‘Aşk insanı verem eder’ şeklinde yaygın ama yanlış bir inanış var. İnsan aşktan verem olmaz” dedi.

Her yıl Ocak ayının ilk pazar günü kutlanmasına başlanılan Verem Savaş Haftası nedeniyle beraberinde yönetim kurulu üyesi arkadaşları olduğu halde Havuzbaşı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyan ve saygı duruşunda bulunan Şenol Mızrak, veremin mikrobik ve bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkati çekti.

Verem Savaş Derneği’nin Erzurum’da 1947 yılında kurulduğunu hatırlatan Başkan Mızrak, o yıllarda ülkemizde her bin kişiden 3’ünün veremden öldüğüne işaret etti. Eskiden veremden ölenler için “ince hastalıktan öldü” yakıştırması yapıldığını vurgulayan Başkan Mızrak, erzurumdanhaberler.com’a yaptığı değerlendirmede, sözlerini şöyle sürdürdü:

VEREM İÇİN “İNCE HASTALIK” DENİRDİ

“- Öyle inanışlar vardı ki, verem hastalığından öldüğü öğrenilen insanlar için, ‘aşık olmuş, ince hastalığa yakalanmış’ denirdi. Çocukluğumuzda böyle değerlendirmelere çok tanık olmuşuzdur. Sonradan öğrendik ki, verem mikrobik bir hastalıkmış. Yani aşık olmayla veremin yakından-uzaktan ilgisi yokmuş. Verem mikrobu, başta akciğerler olmak üzere, farklı organlara yerleşerek insanı hasta edebilir. Mikrobun en sevdiği organ, insanın akciğerleridir. Günümüzde verem hastalığı tedavi edilebilen hastalıklar arasında sayılıyor. Tabi hastanın hiç vakit geçirmeden ilgili kliniklere başvurması ve iyi tedavi görmesi gerekiyor. Kötü tedavi de hastayı ölüme götürebilir.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ