$ DOLAR → Alış: 7,24 / Satış: 7,27
€ EURO → Alış: 8,52 / Satış: 8,56

YAZILI MEDYA, AĞZIYLA KUŞ BİLE TUTSA!

YAZILI MEDYA, AĞZIYLA KUŞ BİLE TUTSA!
  • 03.03.2017

ÖNCELİKLE internet gazeteciliğinin yaygınlaşması, bunun yanında hayat şartlarının giderek ağırlaşmasıyla “en çabuk vazgeçilen ürün” halini alan gazetelerin, günlük satışlarının”yok” denecek kadar azalması, yazılı basın açısından “tehlike sinyali” veriyor. Erzurum’da çoğu İstanbul gazetesinin hiç satılmadığını, “en iyisi”nin bile ortalama yüzde 70 iadeyi kabul ettiğini belirten dağıtım görevlileri, “Günde kamyonlarla gelen gazeteler, ay sonunda TIR ile geri gönderiliyor” dedi.

EN İYİSİ 450 ADET SATIYOR

Gazete satışlarının günden güne gerilediğini, günümüzde “en iyi” denilen gazetenin bile Erzurum’da 450 kadar sattığını belirten dağıtım yetkilileri, bu gerilemenin altında yatan nedenlerin başında “internet gazeteciliği”nin geldiğini hatırlattılar. Gazetelerin baskıya girdiği saatlerde, kamuoyunun önemli bölümünün, yaşanan gelişmelerden haberdar olduğunu belirten yetkililer, “Gecenin saat 01.00’inde, sabahın gazetesine internetten ulaşmak mümkün olabiliyor. Yazılı basının intirnet gazeteciliği ile rekabet etmesi hiç de mümkün gözükmüyor” dedi ve şöyle devam ettiler:

AYAKTA KALMASI ÇOK ZOR

“- İnternet haberciliği ve gazeteciliği yaygınlaşmadan önce, yazılı medya ilgi odağıydı. Alışkanlık sahibi insanlar sabahın erken saatlerinde, gazete okumadan güne başlamazdı. Şimdi masasının başına oturan internete bakıyor. Erzurum’da da internet gazeteciliğinin giderek yaygınlaşması, yazılı medyayı tükenme noktasına getirdi. Sabah tezgaha konulan gazete, akşam olduğu gibi, geri toplanıyor. Kimse para verip de bayiden gazete almıyor. İadeler toplanıyor, ay sonunda TIR’a yüklenerek İstanbul’a gönderiliyor. Girdi maliyetleri giderek artıyor. Gazete kağıdının fiyatı başdöndürücü hızla artıyor. Eğer şartlar değişmez ve gelişmezse, yazılı medya, ağzıyla kuş bile tutsa ayakta kalamaz.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ