$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

YERİN ALTINDA KİM BİLİR NELER VAR?

YERİN ALTINDA KİM BİLİR NELER VAR?
  • 21.04.2020

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi tarafından Erzurum Kalesi’nin çevresini açmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda başlatılan, bu yıl da ikinci etabı için kazma vurulan Kültür Yolu Projesi, yeraltından çıkan küplere tosladı.

GEREKLİ İZİNLER ALINDI

Üç aşamalı projenin ikinci etabı için çalışma yürüten, tarihi Kale’nin hemen alt tarafında sosyal tesis yapmak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan da gerekli izni aldıktan sonra düğmeye bastı.

İş makineleriyle sosyal tesis yapılacak alanda temel kazısı yapan ekipler, yerin altından çıkan küplerle heyecanlandılar. Gören herkeste “altın bulundu” heyecanı uyandıran küplerin varlığından Müze Müdürlüğü haberdar edilirken, kazılan alanın çevresi de şeritle koruma altına alındı.

Yapılan incelemelerde, küplerin içinin toprak dolu olduğu, altın ya da başka değerli bir eserin bulunmadığı anlaşıldı.

KÜPLER HEYECAN UYANDIRDI

Bulunan küplerin, Erzurum tarihine ışık tutacak önemli bulguların varlığının işareti olabileceği, bunun için de kazı yapılması gerektiği kaydedildi.

Sosyal tesis inşaatının bir süreliğine askıya alınması gerektiğini belirten vatandaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in konuya hassasiyet göstererek eğilmesini istediler.

Bu işin, bir süre önce “tüy üretiyor” iddiasıyla kesilen iki kavak ağacı gibi, oldu-bittiye getirilmemesini isteyen vatandaşlar, “Belki de yerin altından çıkabilecek eserler, bölgenin değerini çok daha artıracaktır. Bu konuda gerekli kültür çalışmaları başlatılmalıdır” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ