$ DOLAR → Alış: 5,84 / Satış: 5,86
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

YILDIZLARI SEYREDECEĞİZ AMA NASIL!

YILDIZLARI SEYREDECEĞİZ AMA NASIL!
  • 26.08.2017

ATATÜRK Üniversitesi tarafından, milyonlarca dolara Konaklı Kayak Merkezi’nin tepelerinde (Karakaya Tepesi) gözlemevi yaptırılırken, gökyüzünün net şekilde görülmesini engelleyeceği şimdiden belli olan önemli bir sıkıntıyı, erzurumdanhaberler.com olarak gündeme taşıyalım istedik.

Hava şartlarının yıldız fotoğrafı çekmeye müsait olduğu şu günlerde, fotoğrafa gönül vermiş bir grup sevdalının geceyarılarına kadar Erzurum Tabyaları’nda çektiği yıldız fotoğrafları, şehir genelinde ciddi anlamda bir “ışık kirliliği”nin yaşandığı gerçeğini gözler önüne serdi.

galeri1

Yapımına birkaç yıl önce başlanılan Doğu Anadolu Gözlemevi’nde (DAG), Türkiye’nin en büyük çaplı (4 m) teleskobuyla, astronomi, astrofizik, uzay bilimleri ve teknolojileri alanlarında uluslararası düzeyde çalışma yapılması hedefleniyor.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Ömer Çomaklı’nın büyük önem verdiği, bugüne kadar yaklaşık 80 trilyon lira harcanarak, 2 bin 500 dönüm arazi üzerinde inşa edilen ve 2019 yılında tamamlanarak hizmete girmesi planlanan gözlemevini bekleyen en büyük tehlikelerden birisinin, “ışık kirliliği” olacağı, uzmanları tarafından dile getirilmişti.

Erzurum’u uzay araştırmaları ve uzay turizminin merkezi yapacak böylesi önemli projeyi hedefinden saptıracak ışık kirliliğine karşı şimdiden önlem alınması gerekiyor.

Gökyüzünün önünü bir perde gibi kesen, başta sokak lambaları olmak üzere, kirliliğe neden olan tüm zararlı ışıkların zapturapt altına alınmasının kaçınılmaz olduğu, kirliliği çok net şekilde ortaya koyan fotoğraflar gözler önüne seriyor. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ