$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,11

YOK MU YAPTIRACAK BİR HAYIR SAHİBİ

YOK MU YAPTIRACAK BİR HAYIR SAHİBİ
  • 02.01.2018

ERZURUM‘un tarihi ve “çarşı” özelliğine sahip camilerinden birisidir Caferiye, 1645 yılında Ebubekir Oğlu Hacı Cafer tarafından yaptırılmıştır.

Bugün isimleri ve cisimleri ortadan kaldırılan eski mahallelerden birisi olan Caferiye Mahallesi’nin, Cumhuriyet Caddesi’ne bakan yüzünde bulunan Caferiye Cami’nin bahçe girişindeki sütunlardan birisinin koptuğu ya da koparıldığını gören vatandaşlar, özellikle çarşı cemaatini ayıpladılar.

Caminin restore edildiği yıllarda, bahçe duvarlarının, caminin özel yapısına hiç de uygun düşmeyen kesme taşlarla örüldüğünü, üzerine de eski sütunların birer “yama” misali yerleştirildiğini hatırlatan vatandaşlar, “Restorasyon adı altında yapılan imar katliamına o günlerde neden seyirci kalınmış, yetkililer böylesi bir bahçe duvarının yapımına nasıl izin vermişler, anlamak mümkün değil. Kesme taşların üzerinde çok iğreti şekilde duran orijinal sütunlardan birisi kopmuş ya da koparılmış. O sütun caminin bahçesinde bir köşeye atılmış, öyle duruyor. Yarın birileri gelip o sütunu götürebilir. Dolayısıyla sütunların ahengi bozulur. Yani bir sütunu yerine dikmek ve onarmak çok mu zor? Vakıflar bu işlerle ilgilenmiyor diyelim, çarşı esnafı neden camisine ve mahallesine sahip çıkmaz. anlayamıyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ