$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

5 CEVİZ YEDİKTEN SONRA!

5 CEVİZ YEDİKTEN SONRA!
  • 20.08.2016

cevizCEVİZ neye iyi gelir? İnsan sağlığı üzerindeki pek çok faydası ve zengin sağlıklı yağ içeriği nedeniyle süper gıdalar arasında yeralan ceviz, mutlaka günlük beslenme programınızın bir öğesi haline gelmelidir. Ceviz dışında süper gıdalar arasında fındık, antepfıstığı ve yerfıstığı da bulunmaktadır.

Ceviz, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olup, bir avuç kadar yediğiniz zaman bir sonraki öğününüze kadar önemli derecede yapı maddesini size sağlamaktadır. Yapı maddeleri içinde antioksidanlar, fenoller, çoklu doymamış ve omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. İnsan sağlığında süper gıdalar arasında bulunan cevizin başlıca faydaları ise şöyledir;

1- Sağlıklı bir kalp:

Cevizin düzenli bir şekilde tüketilmesi, kalp sağlığının çok daha iyi olmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidanlar bakımından çok zengin olan ceviz, kalp hastalıklarına ve dejenerasyona yol açan serbest radikallerle mücadele etmekte ve hayati bir önem taşımaktadır.

Ceviz üzerinde yapılan bir araştırmada; Haftanın dört günü bir avuç kadar ceviz ya da ceviz yağı alınması, kalp hastalıklarının görülme olasılığını büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu araştırmada cevizin kan damarlarını 4 saat içinde iyileştirdiği de gözlemlenmiştir.

2- Beyni korur:

Yaşlılığa bağlı dejenerasyona karşı beynin korunmasını sağlamaktadır. Cevizdeki Omega-3 yağ asitleri dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, depresyon ve kansere karşı korumada oldukça etkilidir. Ayrıca ceviz ve süper diğer bazı kuruyemişlerin düzenli olarak tüketiminin, Alzheimer hastalığını azalttığı ile ilgili bağlantılar da kurulmaktadır. Yapılan bir araştırma sonucunda göre ceviz tüketen kişilerdeki HDL (kötü kolesterol) seviyesi, ceviz tüketmeyen kişilere nazaran çok daha düşük seviyede olduğu da belirlenmiştir.

3- Stres seviyesini düşürür:

Stresten kaynaklanan bazı fiziksel sorunlarınız varsa ve strese karşı aşırı duyarlıysanız ceviz tüketirseniz stres seviyenizin düşürülmesinde mucizeler yaratabilir. Bunun nedeni cevizin stres tepkisini azaltması ve dolayısıyla da strese bağlı ortaya çıkan fiziksel olumsuzlukları ortadan kaldırmasıdır.

4- Sağlıklı saçlar, tırnaklar ve cilt:

Cevizin içeriğindeki yapı maddeleri saçlarınızın parlak olmasını, tırnaklarınızın güçlenmesini ve cildinizin de pürüzsüzleşmesini sağlamaktadır. Kısaca cevizdeki Omega-3 ve çoklu doymamış yağ asitleri kendinize olan güveninize de etki ederek dış görünüşünüzde harikalar yaratabilmektedir.

5- Kilo vermeye yardım eder:

Çoklu yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, doymuş yağların negatif etkilerinin ve damar tıkanıklığının önüne geçmektedir. Dolayısıyla da vücudunun sağlıklı işleyişinde çok büyük bir öneme sahiptir. Cevizdeki çoklu doymamış yağ asitleri, sıklıkla yaptığınız atıştırmalıkları azaltmaya yardım eder ve uzun süreli tokluk hissi verir.

Cevizi düzenli bir şekilde beslenmenizde kullanmaya başlarsanız size sağlayacağı faydaları net bir şekilde görebilirsiniz. Cevizi isterseniz aperatif isterseniz de salatalarınız da kullanma imkanına sahipsiniz. Fayda elde edeyim derken, fazla tüketilmesinden kaynaklanabilecek zararlarından da imtina etmelisiniz. Çünkü ceviz kalori ve yağ bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Günde 5 adet ceviz yediğinizde, tüm gün size yetecek kadar yapı maddesini almış olursunuz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ