$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

AFET BÖLGESİ KÖYLÜLERİ MÜDÜR YOLU GÖZLÜYOR

AFET BÖLGESİ KÖYLÜLERİ MÜDÜR YOLU GÖZLÜYOR
  • 14.08.2019

SAHİP oldukları tarihi ve doğal güzellikleri açısından sadece Tortum’un değil, Erzurum’un en kayda değer yerleşim yerlerinden birisi olan Alapınar Köyü’nde, vatandaşın ifadesiyle “afet illeti” yaşanıyor. Yaklaşık 10 yıl önce, gelen bir sel sonrası köyün toptan afet bölgesi ilan edildiği, bu toptancılığında çok sayıda sorunu beraberinde getirdiği belirtildi.

Tortum ilçe merkezine 14 kilometre uzakta bulunan, deresi, kuşu, böceği, kelebeği ve doğal yapısı ve hem de sahip oldukları tarihi değerleriyle dikkati çeken Alapınar’da 10 yıl kadar önce sel olayı yaşandı. Şiddetli yağış sonrası köyün içinden geçen dere taştı, dağlardan yuvarlanan kayalarla da çeşitli çapta maddi hasarlar oluştu.

EV YAPILDI, EKMEK DÜŞÜNÜLMEDİ

Yaşanılan bu olay sonrasında Alapınar, afet bölgesi ilan edildi, köylülere ev yapıldı. Ancak köy halkının geçimini sağlama konusu akla getirilmedi. Köylüler de, zorunluluktan dolayı evlerini terketmedi ve köyde yaşamaya devam etti.

İlerleyen zaman içinde, sel taşkınına neden olan dere üzerinde iki adet HES yapıldığını, dolayısıyla derenin suyunun çok azaldığını belirten vatandaşlar, tehlikenin ortadan kalktığını öne sürerek, afet uygulamasının ya iptal edilmesini, ya da kapsamının daraltılmasını istediler.

Yaptıkları girişimlerden bir sonuç alınamadığını hatırlatan vatandaşlar, köylerinde araştırma ve inceleme yapılmasını talep ediyorlar.

“Köyümüz afet bölgesi. Bu köye bir yetkilisi gelip de inceleme yapmaz mı? Köyümüzün afet kapsamı içine alınması, vatandaş olarak hepimize sıkıntı çektiriyor” diyen Muhtar Mahmut Kuş, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

VALİ BEY’E DAVET

“- Köyümüzün içinde geçen derenin suyu bir zamanlar hayli bol akıyor, yağışlı zamanlarda sel baskını oluşuyordu. En son büyük bir sel olayı yaklaşık 10 yıl önce yaşandı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, köyümüzü afet bölgesi ilan etti. Sonraki yıllarda bizim derenin üzerinde iki adet HES yapıldı. Dolayısıyla derenin suyu hayli azaldı. artık sel tehlikesi diye bir sorun yok. Köyümüzün afet bölgesi ilan edilmesi, akla gelmedik yığınla sorunu beraberinde getirdi. Başta sayın valimizi ve diğer yetkilileri köyümüze davet ediyoruz. Gelsin hem köyümüzün güzelliklerini görsün, hem de sorunumuza çare bulsunlar.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ