$ DOLAR → Alış: 8,16 / Satış: 8,20
€ EURO → Alış: 9,71 / Satış: 9,75

BİRİ BİTMEDEN ÖTEKİ BAŞLIYOR!

BİRİ BİTMEDEN ÖTEKİ BAŞLIYOR!
  • 07.11.2020

KENTSEL dönüşüm adı altında Erzurum Kalesi ve Üç Kümbetler’in çevresi başta olmak üzere, Hacı Cuma, Mahallebaşı, Veyisefendi Mahalleleri’nde gerçekleştirilen yıkım çalışmalarına bir yenisi daha eklenmek üzere. Büyükşehir Belediyesi’nin bu defa da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına(!) Ulu Cami’nin arkasından başlayarak, Bölge İdare Mahkemesi’ne kadar uzanan bölgeyi programa dahil ettiği, hatta bazı mülk sahiplerine ödeme yaptığı bile kaydedildi.

ŞİMDİ DE KARŞI GEÇE!

Geçtiğimiz yıllarda Erzurum Kalesi’nin çevresinde üç aşamalı “Kültür Yolu” adı altında bir proje başlatan, bugünlerde de projenin ikinci etap çalışmalarıyla uğraşan Büyükşehir Belediyesi’nin, Cumhuriyet Caddesi’nin karşı geçesine de el attığı belirtildi. Eski-yeni çok sayıda ev ve işyerinin bulunduğu bölgede yapılması planlanan yıkımdan sonra, nasıl bir proje uygulanacağı merak konusu oldu.

TİCARİ HAREKETLİLİK AZALDI

Erzurum ticari hayatının bir zamanlar en hareketli yerlerinden olan Cumhuriyet Caddesi ile Tebrizkapı taraflarında, özellikle de Cami Kebir Mahallesi ve çevresinde bütün binaları yıkan Büyükşehir Belediyesi, binaların yerlerinde park ve birtakım taş binalar yaparak göz boyadı. Ticaretin ve hatta insan hareketliliğinin önemli ölçüde azalmasına neden olan yıkımdan kaynaklanan sıkıntılar bitmeden, bu defa da bölgenin diğer tarafında yeni bir kentsel dönüşüm projesi başlatılacağı yolunda yayılan haber, şaşkınlıkla karşılandı.

DEĞERLİ-DEĞERSİZ ÇOK YER VAR

Ulu Cami ile Çifte Minareli Medrese’nin arasından geçen sokağın batı tarafında kalan bölgede, Bölge İdare Mahkemesi ve İbrahimpaşa Camii’ne uzanan bölgede, aralarında Erzurum Evleri’nin, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin, Atatürk’ün kongre çalışmaları sırasında kullandığı konağın yanında Foto Görçek gibi, Üçler Lokantası gibi bulundukları yere değer katan işyerlerinin, dükkanların bulunduğunu belirten vatandaşlar, “Karşı geçede bulunan işyerleri ve evlerin sökülmesiyle birlikte ticari hayatın iki ayağından biri resmen kurudu. Galiba şimdi ikinci ayağı kurutmaya geldi. Kamulaştırma paralarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödendiği/ödeneği söylenen o bölgede eski, köhne, terkedilmiş binalar da yok değil. Ama sap ile samanı da biri birine karıştırmamak gerekir. Hele bir Kültür Yolu Projesi, hele Üç Ktmbetler Projesi tamamlansın. Hacı Cuma, Veyis Efendi ‘de binlerce metrekare arsa boş bekliyor. Oralar değerlendirilsin” diye konuştular. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ