$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

ERZURUM VEFASINI YİNE GÖSTEREMEDİ

ERZURUM VEFASINI YİNE GÖSTEREMEDİ
  • 16.07.2018

GEÇTİĞİMİZ gün 94 yaşında hayata veda eden Erzurum eski Milletvekilleri’nden, döneminin Ulaştırma ve Kültür Bakanı Rıfkı Danışman’ı son yolculuğunda Erzurum Milletvekilleri yalnız bıraktı. Bazı eski bakan ve milletvekillerinin hazır bulunduğu  cenaze törenine, çok şeyler kazandırdığı, yüzlerce insanını ekmek sahibi yaptığı Erzurum’dan kimsenin katılmaması da buruklukla karşılandı.

Ankara Kocatepe Camii’nde Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından, Rıfkı Danışman’ın cenazesi Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.

GÖZLER MİLLETVEKİLLERİNİ ARADI

Öğle namazından önce Rıfkı Danışman için TBMM’de tören düzenlendi. TBMM’deki törene mevcut milletvekillerinden Selami Altınok ve İbrahim Aydemir’in dışında mevcut Erzurum vekillerinin hiç biri katılmadı.

Eski bakanlardan Togay Gemalmaz, Gıyasettin Karaca, Mehmet Dülger ve Lütfü Doğan’ın yanısıra yine eski milletvekillerinden Adnan Yılmaz, Mücahit Himoğlu, Necati Güllülü ve Mehmet Kahraman’ın yanısıra Gelirler eski Genel Müdürü Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu’nun hazır bulunduğu Kocatepe’deki cenaze namazında gözler Erzurum’dan birilerini aradı.

ÇOK HİZMETLERİ OLDU

Rıfkı Danışman’ın özellikle Kültür Bakanı olarak görev yaptığı yıllarda Erzurum’a çok şeyler kazandırdığını, kültür anlamında da ülkeye büyük hizmetleri dokunduğunu hatırlatan erzurumdanhaberler.com Yazarı Necati Güngör, “Ben de bir süre Rıfkı Danışman ile çalışma imkanı bulmuştum. Özellikle Kültür Bakanı’yken, Erzurumlu çok sayıda insanı işe aldı, yurdun değişik bölgelerine dağıtarak ekmek sahibi yaptı. Bugün kütüphanelerimizin vazgeçilmez eserleri arasında yer alan 40 Hadis derlemesi ve İlhanlılar’a ait Kur’an Tesfiri’ni bastırdı. Yine bugün çoğu ev, işyeri ve eğitim kurumunun duvarlarını süsleyen tarihi tabloları bastırarak dağıtımını gerçekleştirdi. İnsan böylesine önemli şahsiyetlerin son yolculuğunda vefa gösterilmesini, hele de Erzurum’u temsilen birilerinin bulunmasını arzuluyor. Rıfkı Danışman son yolculuğunda hiç de yalnız bırakılacak bir insan değildi. Doğrusunu söylemek gerekirse üzüldüm” dedi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ