$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

ERZURUM’UN EN SOĞUK CAMİSİ!

ERZURUM’UN EN SOĞUK CAMİSİ!
  • 27.01.2020

KİLİSEYKEN, dönemin Yakutiye Belediye Başkanı Muhyettin Aksak’ın girişimleriyle 1997-98 yılında camiye dönüştürülen Demirciler Çarşısı’ndaki Fetih Cami’de soğuk rüzgarlar esiyor.

Kalorifer tesisatı olmayan, elektrik sobaları ile ısıtılmaya çalışılan camide paltosuz veya kabansız namaz kılmanın bugünlerde hastalığa davetiye çıkartmak olduğunu belirten çarşı esnafı, İl ve Yakutiye Müftüleri’ni camiye namaz kılmaya davet ettiler.

En az 10 metre yüksekliğe sahip taş camide kalorifer tesisatının olmayışını önemli bir eksiklik olarak gören, bu konuda girişimlerde bulunduklarını da belirten esnaf, “Burası eski bir kilise, dolayısıyla dikkat çeken bir yapı. Bazen birileri geliyor, geziyor, bakımsızlığından dolayı sitem ediyor. Sitem etmekle kalmıyor, internet ortamında eleştirel yazılar da yayınlıyorlar” dedi, daha sonra şöyle devam ettiler:

“Buranı bizce Erzurum’un, hatta ülkenin en soğuk tarihi camisi. Halının altından ısıtmalı bir sistem döşenmiş. Vakit namazlarda ayaklarımız üşümesin diye o sistem çalıştırılıyor. Ama caminin içinde öylesine bir akım var ki, zaman zaman titremekten kendimizi alamıyoruz. Yetkilileri önlem almaya, en azından art niyetli insanlara eleştiri malzemesi olmamaya çağırıyoruz.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ