$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

HAVALİMANI ERZURUM’UN VİTRİNİDİR, İHMAL EDİLEMEZ

HAVALİMANI ERZURUM’UN VİTRİNİDİR, İHMAL EDİLEMEZ
  • 18.09.2017

ASLEN Tortum’un Serdarlı Beldesi’ne bağlı Uzunkavak Köyü’nden. Ama İstanbul’a yerleşmiş, orada yaşıyor, fırsat buldukça da köyüne gelerek hasret gideriyor.

Üsküdar Şeyh Devati Mustafa Afendi Cami’nin yıllarca imamlığını yapan, medresesinde 2 bine yakın hafızın yetişmesine doğrudan katkısı olan 70 yaşındaki Mehmet Aktaş Hoca ile, Uzunkavak’ın yaylalarını dolaşmaya çıktığımızda tanıştık.

Gazeteci olduğumuzu öğrenince, sohbetimiz derinleşti.

Geçtiğimiz günlerde bir yakınını uğurlamak amacıyla yolu Erzurum Havalimanı’na düşmüş.

HAVALİMANI MESCİDİ’Nİ ANLATTI

“Günlerden cumaydı, namazı da havalimanının mescidinde kılalım dedik. Mescit oldukça büyüktü ve de kalabalıktı” hatırlatması yapan Aktaş Hoca, o gün gördüklerini ve yaşadıklarını erzurumdanhaberler.com’a şöyle anlattı:

“-Havalimanlarında hemen her türen insanı görmek mümkün. Bu tür yerleri ben çok önemsiyorum. Bizim vitrinimizdir oralar. Mescitte görevli gençten bir imam. Başında sarığı yana kaymış haliyle dikkat çekiyordu. Namazda kıraati de iyi değildi. Hutbeyi de düzgün, anlaşılır şekilde okuyamadı, kekeledi durdu. Hem bir Erzurumlu ve hem de bir din adamı olarak üzüldüm. Müftü Bey ile (Hasan Hüsnü Sula) tanışıklığımız var. Görsem, kendisine de söyleyeceğim. Havalimanı Mescidi kesinlikle ihmal edilecek yerlerden değil. Orada kıraati düzgün, oturuşuna, kalkışına dikkat eden, sözü dinlenir, saygınlığı ile ön plana çıkmış bir imamın görev yapması gerekir. Sonuçta havalimanı Erzurum’un vitrinidir, o vitrinin çok güzel olması memleketin menfaatinedir.”

BİZE MAHCUBİYET YAŞATMASINLAR

Kimseyi eleştirmek istemediğini özellikle belirten Mehmet Aktaş Hoca, Erzurum’un bir imajı olduğunu ve hemen her kesimden insan tarafından takdir gördüğünü vurguladı. Aktaş Hoca, “Umarım bundan böyle her cuma bu mescide tecrübesiz değil, çok daha özellikli, işini severek yapan imamlar gönderilir de bizler mahcubiyet yaşamaktan kurtuluruz” diyerek beklentisini dile getirdi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Erkan Dağdelen dedi ki:

    Demekki akıl yaşta değil baştadır sloganı nekadar doğru bir ifade. Değerli hocamız tesadüfen geldiği havalimanı mescidinde bu detayı yakalamış, haftada birkaç kez uçan Sn vekillerin bu tespiti yapamayışı aslında onların Erzurum a nasıl üstünkörü baktığını gösterir. Beş valiyim üstüne beş daha koysan ne olur, namazda dahi samimi olmadıkça bir anlamı yok. Canım çıha Erzurum.

YORUM YAZ