$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

HES AZ KALSIN PES ETTİRİYORDU

TORTUM’UN ÖDÜK VADİSİ’NDE YAPILAN HES’LERDEN BİRİSİNİN BORULARINDAN SIZAN SUYUN ETKİSİ İLE OLUŞAN HEYELANIN YAŞATTIĞI TEHLİKE UCUZ ATLATILDI. TEHLİKENİN DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ OĞUZHAN YAVUZ’UN BECERİSİ VE GAYRETİYLE ATLATILMASI TAKDİRLE KARŞILANDI.

HES AZ KALSIN PES ETTİRİYORDU
  • 28.05.2022

DAĞLARI, vadileri, ovaları gizemli, göz alıcı muhteşem güzelliklerle dolu Erzurum’un; yeşili bol, suyu temiz, havası oksijen deposu yerlerinden birisi de Tortum’un Ödük Vadisi’dir.

Tortum ile Uzundere ilçeleri arasında bir türlü paylaşılamayan, yaz aylarında nüfusu katlanarak çoğalan Ödük Vadisi’nde yaklaşık 17 bin insanın yaşadığı Pehlivanlı, Bağbaşı ve Serdarlı köyleri yer alır.

Önceki yıllarda belediye statüsünde olan, ancak yeterli nüfusa sahip olamadıkları için köye, dolayısıyla muhtarlığa dönüştürülen bu yerleşim birimlerinden Bağbaşı ve Pehlivanlı, geçtiğimiz günlerde çok büyük bir tehlikeyi ucuz atlattı.

Yöre halkının ısrarlı karşı çıkışlarına rağmen 12 yıl kadar önce yaptırılan hidroelektrik santrallerinden (HES) birisinden sızan suyun neden olduğu heyelanda kayan dağın yaşattığı büyük tehlike, Devlet Su İşleri ve Karayolları Bölge Müdürlükleri ile yöre belediyelerinin geceli-gündüzlü çalışmaları sonucu bertaraf edildi.

Bağbaşı ve Pehlivanlı köylülerini sarsan, insanların yüreklerini ağızlarına getiren heyelan haberini alınca vakit kaybetmeden Ödük Vadisi’ne giden, olay bölgesinde ön incelemesini yapan, yaşanılan tehlikenin büyüklüğü karşısında tedirgin olan DSİ Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz’un paniğe kapılmadan başlattığı çalışmalar, ilerleyen saatlerde kurulu bir bomba halini alması kuvvetle muhtemel tehlikenin önünü kesti… erzhaber

HABERİN TAMAMI VE GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYIN!

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ