$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

KEŞANLI ALİ İLE BÜYÜLEDİLER

ŞİMDİYE KADAR FARKLI TİYATRO SAHNELERİNDE BELKİ YÜZLERCE KEZ OYNANAN KEŞANLI ALİ DESTANI, BU DEFA DA ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN SAHNEYE KONULDU. OYUN İLK GÖSTERİMİNDE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI.

KEŞANLI ALİ İLE BÜYÜLEDİLER
  • 01.04.2022

ATATÜRK Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü akademisyen ve öğrencileri, uzun zamandan beri hazırlandıkları Keşanlı Ali Destanı ile görücüye çıktı. Performansları ile hayranlık uyandıran ve salonu tıklım tıklım dolduran seyirciye “tiyatro ziyafeti” çeken Prof. Dr. Ayşe Pınar Aras yönetimindeki ekip, oyun sonunda dakikalarca alkışlandı.

SEYİRCİ İLE İLK BULUŞMA

Şimdiye kadar farklı tiyatro sahnelerinde belki yüzlerce defa oynanan, bu arada filmi de çekilen Haldun Taner’in klasik eseri Keşanlı Ali Destanı, dün akşam bu defa Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ilk defa seyirci ile buluştu.

Tiyatro eğitimi almak için Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni tercih eden öğrenciler açısından “bir büyük şans” olarak görülen Ayşe Pınar Aras’ın yönetiminde hazırlıklarına başlanılan oyunda radikal değişiklikler de yapıldığı, oyunla özdeş hale gelen, alışık müziklerin yerine, yine aynı fakültenin eğitim kadrosunda yer alan Orhan Kaplan’ın bestelediği şarkılara yer verildiği gözlendi.

ŞANSSIZLIK!

Oyunda sadece son sınıflardan değil, birinci ve ikinci sınıflardan da öğrencilere sorumluluk yüklendiği Keşanlı Ali Destanı’na protokol anlamında ilginin “vekil” düzeyinde kalması “şanssızlık” olarak tanımlandı.

Oyunun gösterime girdiği ilk akşama gelme zahmetinde bulunmayan şehir protokolünün çok şey kaybettiğini belirten seyirciler, “Böyle güzel bir akşamda, böylesine mükemmel bir oyunu izlemeye gelmeyenler, sadece oyunu seyretme adına fırsat tepmekle kalmadı, aynı zamanda harcanan büyük emeği, dökülen teri takdir etme alicenaplığından da yoksun kaldılar. Oysa marifet iltifata tabidir diye bir söz var. Bu sözü aslında herkesin, özellikle de yönetici katlarında oturanların iyi bellemeleri ve buna göre hareket etmeleri gerekir gerekir” dediler.

Sadece oyuncularının performansı ile değil, aynı zamanda sahne tasarımı, ışığı ve kostümleriyle de dikkat çeken oyuna, bir başka akademisyen, Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Özer Akçay ve arkadaşları da canlı olarak eşlik ettikleri oyuna Orhan Kaplan’ın şarkılarıyla renk ve güzellik kattılar.

PINAR HOCA TEŞEKKÜR ETTİ

İki perdelik oyunun sonunda kısa bir konuşma yapan Ayşe Pınar Aras, gösterilen ilgiye teşekkür etti. Kendilerine sağlanan imkanların çokluğundan bahseden, “Böyle imkanların tiyatro bölümü olan hiçbir üniversite tarafından sağlandığını tahmin etmiyorum. Buna adım kadar eminim” diyen Pınar Aras’a Rektör Vekili Prof. Dr. Atilla Keskin tarafından çiçek takdim edildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Berkli de yaptığı konuşmada, emeği geçen herkesi kutladı. erzhaber

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. cinislibey dedi ki:

    selim cinisli denen hoca izlemeye gelen seyircilere ağır ithamlarda bulunarak oyunun içine etti insanların izleme ve oynama heveslerini kırdı.

YORUM YAZ