$ DOLAR → Alış: 8,16 / Satış: 8,20
€ EURO → Alış: 9,71 / Satış: 9,75

NUR MU YAĞDI, YOKSA KAR MI

NUR MU YAĞDI, YOKSA KAR MI
  • 06.11.2020

“KENTİN dokusunu koruyoruz” denilerek yaklaşık iki yıl önce Bat Pazarı’ndaki başlatılan proje çerçevesinde yeniden yapılan 35 dükkan, inşaatları tamamlanmasına rağmen bir türlü malikleri ile buluşamadı. Dükkan kiralarının yüksek tutulacağına dair kulaklara fısıldanan iddialar nedeniyle nur yağan Bat Pazarı’na ilgi olmadığı öne sürüldü.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 3 yıl önce, “kentin tarihi dokusunu koruyoruz” diyerek yeni bir proje başlattı. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma Uygulama Denetim Birimi (KUDEB) tarafından hazırlanan projeyle Erzurum Kalesi’nin çevresindeki mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait 35 dükkanın yeniden yapılması kararlaştırıldı.

BAT PAZARI’NA NEŞTER ATIYORUZ

Yıllar önce yapılan ve zaman içinde bakımsızlıktan, ilgisizlikten dolayı viraneye dönüşen dükkanları sökerek yerlerine, tarihi yapıya uygun işyerleri yapacaklarını bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yaptığı değerlendirmede şunları söylemişti:

“- Kültür Yolu Projemiz’in önemli adımlarından biri olan yeni bir projeye daha start verdik. Kale’nin etrafında bulunan, tarihi öneme sahip Bat Pazarı’ndaki mülkiyeti kurumumuza ait dükkanları sökecek, şehrin tarihi dokusuna uygun yeni işyerleri inşa edeceğiz. Proje tamamlandığında, Bat Pazarı Çarşısı adı ile bütünleşerek eski ihtişamlı haline yeniden kavuşmuş olacak.”

BÖYLE YAPACAĞIZ DEMİŞLERDİ

Başkan Sekmen’in üç yıl kadar önce kaba hatlarıyla çerçevesini çizdiği proje kapsamında yapımı başlatılan dükkanların inşaatının tamamlandığı ve dükkanların oturulabilir hale geldiği gözlendi. Dış yüzeyleri boyanan, vitrin camları takılan, doğalgaz hattı çekilen dükkanların boş hali, dikkatlerden kaçmıyor.

Kimilerinin “henüz ihalesi yapılmadı, o yüzden dükkanlar boş” dediği işyerlerinin yüksek bedellerle kiraya verileceği iddialarının da hevesleri kaçırttığı kaydedildi. Dükkanları viraneye dönen, halkın ihtiyacına cevap verecek potansiyelden uzaklaşan, bu nedenle de vatandaşın ilgisini çekmeyen ve yıldızı sönen çarşının, inşaat çalışmalarının başlamasıyla birlikte iyice karanlığa gömüldüğünü belirten vatandaşlar, “Bat Pazarı’nın akıbeti ne olacak, nasıl olacak doğrusu çok merak ediyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ