$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

REKTÖR SÜTBEYAZ’I GEÇEN YIL BUGÜN KAYBETMİŞTİK

REKTÖR SÜTBEYAZ’I GEÇEN YIL BUGÜN KAYBETMİŞTİK
  • 25.07.2017

GÖREV yaptığı süre içinde Atatürk Üniversitesi’ni hem bilimsel ve hem de fiziksel anlamda büyüten, yaptığı kalıcı hizmetlerle de adından sıkça söz ettiren önceki rektörlerden Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz’ı (66), ölümünün birinci yılında erzurumdanhaberler.com olarak rahmet ve duayla anıyoruz.

Yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayan ve geçen yıl bugün, Ankara’da, tedavi gördüğü hastanede gözlerini yuman Atatürk Üniversitesi’nin 14. Rektörü Yaşar Sütbeyaz, 2 dönem rektörlük yapmış, görevi bıraktıktan sonra, Erzurum’u terketmemiş ve üniversitesinde hizmetlerini sürdürmüştü.
PROF.DR.YAŞAR SÜTBEYAZ KİMDİR?
Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, 1950 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinde tamamladı. Bir yıl Türkiye Çimento Sanayii A.Ş’de Kimya Yüksek Mühendisi olarak çalıştıktan sonra 1976 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümüne asistan olarak atandı. 1981 yılında Organik Kimya anabilim dalında doktora tezini tamamlayan Yaşar Sütbeyaz, 1985 tarihinden itibaren bir yıl süreyle A.B.D Florida Üniversitesi Kimya Bölümünde doktora sonrası araştırmalar yaptı. 1988’de Organik Kimya Anabilim Dalında Doçent, 1994 yılında ise aynı anabilim dalında profesör olan Sütbeyaz, 1990-93 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi dekan yardımcılığı görevinde bulundu. 1993’de Fulbright bursu ile New York Binghamton Üniversitesinde bir yıl süreyle araştırmacı öğretim üyesi olarak çalışan Yaşar Sütbeyaz, 1995-98 yılları arasında ise Ağrı Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı. 1998 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’na getirilen Sütbeyaz, bu görevini sürdürürken 7 Ağustos 2000 tarihinde Atatürk Üniversitesi’nin 14. rektörü olarak Rektörlük görevine atandı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ