$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

TEL TEL DÖKÜLEN TAŞAMBARLAR BÜYÜKŞEHİR’E GEÇİYOR.

TEL TEL DÖKÜLEN TAŞAMBARLAR BÜYÜKŞEHİR’E GEÇİYOR.
  • 28.11.2019

ASKERİ birliklerin çok önemli bölümünün Erzurum’dan çekilmesi ve asker sayısının “yok” denecek kadar azalmasıyla “atıl” duruma düşen Taşambarları’na Büyükşehir Belediyesi el attı. Pusula Gazetesi’nden Manolya Bulat’ın haberine göre, Büyükşehir Belediyesi, Taşambarları için bir proje hazırladı. Önümüzdeki iki yıl içinde restorasyonu tamamlanacak olan Taşambarları, 2023’te, İstanbul’daki Mısırçarşısı örneği bir görüntüyle halka hizmet vermeye başlayacak.

Taşambarları’nın Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne devri, önceki Belediye Başkanı ahmet Küçükler döneminde gündeme gelmiş, ancak bir sonuç alınamamıştı. O günlerde, dönemin 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile Ahmet Küçükler, askerler tarafından lojman olarak kullanılacak dairelerin yapılması kaydı şartıyla konuyu masaya yatırmış, ancak bu görüşmelerden bir sonuç alınamamıştı.

Askeri depo olarak kullanılan Taşambarları, askeri birliklerin Erzurum’dan çekilmesiyle birlikte işlevirini önemli ölçüde kaybetti. Bakımsızlıktan tel tel dökülen tarihi bina için taraflar yeniden masaya oturdu. Manolya Bulat’ın haberine göre, Büyükşehir Belediyesi, yapacağı yeni bir depoya karşılık Taşambarları’nın sorumluluğunu üzerine aldı.

Gezköyü Kışlası’nda yapımına başlanılan askeri deponun 2022 yılında tamamlanacağı, Taşambarları’nın boşalmasıyla birlikte de hazırlanan projenin hayata geçirileceği kaydedildi. İstanbul’daki Mısırçarşısı örneği bir anlayışla dizayn edilecek projenin 500 milyon liraya malolacağı tahmin ediliyor. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ