$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

TEMİZ, AMA BAKIMSIZ BİR TÜRBE

TEMİZ, AMA BAKIMSIZ BİR TÜRBE
  • 03.08.2018

ASLEN İran’ın “kültür başkenti” olarak bilinen Şiraz’ın Kazerun Bölgesi’nden olan, miladi 963-1034 yılları arasında yaşamış, Erzurum’a hiç gelmemesine rağmen, Çifte Minareli Medrese’nin karşısında, kale surlarının içinde bulunan mezarda yattığına inanılan ve  halk arasında Ebu İshak Kazeruni Türbesi olarak bilinen mekan, bakımsızlıktan tel tel dökülüyor.

Yaz tatilinin yaşandığı şu günlerde, turlar vasıtasıyla Erzurum’a gelen insanların ziyaret etmeden geçmediği türbenin duvarları ve kubbesinin, sızan kar ve yağmur sularından dolayı etkilendiğini belirten vatandaşlar, “Türbedeki görüntü Erzurum’a yakışmıyor ve hepimizi mahcup ediyor” diye konuştular.

Duyarlı bir bayan takipçimizin uyarısı üzerine objektifimizi çevirdiğimiz Tebrizkapı’daki Ebu İshak Kazeruni Türbesi’nin tel tel dökülen halini, bu türbeden sorumlu yetkililerin dikkatlerine sunalım istedik.

Her gün çok sayıda insanın uğradığı, içeriye girip dualar okuduğu türbenin temizliği konusunda bir problem olmadığını, ancak duvarlarda, sızan sular nedeniyle ortaya çokan döküntülerin de göze hiç hoş gelmediğini belirten vatandaşlar, bir başka konuya da özellikle dikkati çekti, “Burada gerçekten Ebu İshak Kazeruni Hazretleri mi yatıyor, yoksa talebelerinden birisine ait bir türbe mi burası. Bu konuların araştırılarak, doğrusu neyse o bilgilerin kamuoyuna açıklanamsı gerekir” diye konuştular. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ