Yalnızca Meyve Yemek Ne Kadar Doğru?

Uzmanlara göre; gün boyu yalnızca meyve ile beslenmek sağlık açısından zararlı olabiliyor. Yaz mevsiminin gözde besin grubu meyveler yüksek vitamin ve mineral deposudur, bol miktarda su ve posa içerirler. Bir diğer dikkat çekmek istediği konu ise meyveler içerdikleri yüksek oranda şeker ile enerji verir ve kontrolsüz tüketildiğinde fazla kalori alımını tetikler. Beslenme ve Diyet Uzmanları; yaz mevsiminde çok tüketilen bu besin grubuyla ve meyve diyetlerinin uygulanmasıyla ilgili önerilerde bulunuyor. Uzmanlar; “Ne kadar sağlıklı olursa olsun, tüm besin gruplarında olduğu gibi meyveler de kararında tüketilmediğinde kilo alımına neden olur. Meyve diyetleri az kalorili, karbonhidrat içeriğinin yüksek, protein değerinin düşük olması sebebiyle sağlık problemlerine neden olabilir, çünkü günlük alınması gereken protein ve yağ miktarından yoksun bir diyetle sağlıklı kilo vermek mümkün olmaz. Bu tür diyetleri uzun süre yapmak tansiyon düşüklüğü, gerginlik, yorgunluk ve kas ağrıları gibi şikayetlere neden olur. Tek besine dayalı diyetle kısa zamanda verilen kilolar hiçbir şekilde sağlıklı ve kalıcı olmaz.”

Meyvenin porsiyonu ne kadar olmalı

Uzmanların ne kadar yemeliyiz sorusuna cevabı: Sınırsız tüketmek diye bir şey yok! Glisemik indeksi yüksek olan meyvelerin, yani; incir, muz ve üzümün miktarını iyi ayarlamak gerekiyor. Bir kişinin bir günde yemesi gereken meyve miktarı, üç-beş porsiyon arasında değişiyor. Bu porsiyon miktarını gün içine dikkatlice dağıtmak gerekiyor. Meyveler ara öğünlerde tüketilebilir. Bir porsiyon ölçüsünü; bir elma, 20 kiraz, dört kayısı, bir şeftali veya nektarin, sekize bölünmüş orta boy bir karpuzun bir dilimi,15 erik, 10 çilek, bir kivi gibi alternatifler arasından birini seçerek oluşturabilirsiniz.

Yazın hangi meyveleri tüketmeliyiz

Yaz aylarında özellikle erik, kayısı, kiraz, şeftali yiyin. Erik, içerdiği potasyumdan dolayı vücutta sıcaktan oluşan şişkinliklerin, su toplamalarının önüne geçer. Ayrıca erik tokluk hissi de yaratan bir meyvedir. Ancak mutlaka tuzlanmadan yenmelidir. Meyvelerin sağlıklı faydalarından yararlanmak için posası ile yemek gerekir. Meyve suyu yerine taze meyve yiyin. Meyveleri kabuğuyla ya da posasıyla yemek daha çok vitamin, daha çok doygunluk hissi ve daha çok bağırsak hareketliliği sağlar. Meyveler ile alternatifler hiç bitmez; Yaz meyveleri gerçekten çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Karpuz, kavun, erik, kayısı, şeftali, çilek, kiraz, ahududu, incir, üzüm, böğürtlen, vişne, dut, armut… Vitamin ve mineraller yönünden zengin olan yaz meyvelerinin çoğunun su içeriği yüksektir. Antioksidan özelliğine sahip olması özelliği ve enfes lezzetleriyle meyveler sıvı ihtiyacını da destekler.

Yazın meyveleri nasıl tüketmeliyiz

Yaz aylarında birbirinden renkli, lezzetli meyve bolluğu ve çeşitliliği yaşanır. Her meyvenin içerdiği vitamin ve mineralin vücuda yararı farklıdır, çeşitliliği göz ardı etmemek gerekir. İyice yıkamalısınız; Meyvelerin C vitamini içerikleri yüksektir. C vitaminin suda çözünme özelliği nedeniyle çok uzun süre suda bırakmayın akan suyun altında elinizle iyice ovuşturarak tarım ilaçlarından arındırın. Küçük taneli olanları ise ezilmemelerine dikkat ederek bir süzgece koyarak akan su ile temizlemelisiniz. Meyveleri çok soğuk tüketmeyin… Mide ve gaz problemi yaşayanlar, çok soğuk ve çiğ meyve tüketimi bu şikâyetleri tetikler. Özellikle yaz ayında soğuk karpuz ve kavunun aşırı tüketimi bu şikâyetleri artıracaktır. Beslenme Uzmanları, vücudun mineral ve vitamin gereksinimlerini yüksek oranda karşılayan meyvelerle neler yapılabilir sorusuna pratik tarifleriyle alternatifler sunuyor. Uzmanlara göre; Meyveleri güçlü kalsiyum ve protein kaynağı olan yoğurtla karıştırarak sağlıklı bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

Uzun süre tok olmanız için ara öğünlerde meyveleri yanında 1 bardak süt, 1 parça peynir veya yoğurt gibi proteinli bir seçenekle tüketmeyi deneyin. Süt gaz yapıyorsa, laktozsuz süt probiyotik yoğurtları tercih edebilirsiniz. Ayrıca ara öğünlerde meyveleri, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlarla eşleştirerek te tüketebilirsiniz. Meyveleri, kahvaltıda yulaf ve müsli ile karıştırılarak, süt veya yoğurt eşliğinde ya da diğer öğünlerde salataya ilave ederek veya peynirle birlikte tüketilebiliriz. Peynir olarak ise önerim, hem daha az tuz, hem de daha az yağ içerdikleri için dil peyniri, taze kaşar peyniri, sürme peynirler olacaktır.

Karpuz veya kavun kaşık ile yuvarlak toplar haline getirilerek sağlıklı ve serinleten tatlarını hoş sunumlar ile daha da cazip hale getirebiliriz. Taze incirin içine taze ceviz koyarak oluşturulan ikram tabağının yanına keçi peyniri yaz davetleri için güzel bir seçenek olabilir. Meyve ezmeleri ile hazırlanan ince krepler hem daha düşük kalorili hem de tatlı ihtiyacını azaltan seçenek olarak tüketilebilir. Yaz mevsiminin olmazsa olmazı lezzetli kompostolar için su, şeker yerine tatlandırıcı ya da çok az bal ilave edilerek hazırlanabilir. Suyun içine meyveleri atıp 8/10 dakika bekletildikten sonra soğutarak tüketilebilir.

Bir diğer seçenek olarak vişne gibi kendi şekeri ile pişirilen komposto seçenekleri tercih edilebilir. Meyveleri önceden kaynatılmış suya atar kısa sürede pişirirseniz şekilleri bozulmaz, soğuduktan sonra üstüne ilave edeceğiniz nane gibi hoş kokulu otlar lezzetini arttırır.