$ DOLAR → Alış: 16,66 / Satış: 16,72
€ EURO → Alış: 17,51 / Satış: 17,58

YİRMİ BİRİNCİ YÜZ YIL AYIBI

YİRMİ BİRİNCİ YÜZ YIL AYIBI
  • 11.03.2021

ERZURUM‘un toplamda bini aşkın köy ve mahalleleri içinde hatırı sayılır bir büyüklüğe sahip olan, kalabalık nüfusu ile bağlı olduğu Köprüköy İlçesi’nden pek de geri kalmayan, şehirlerarası yol güzergahında bulunduğu için de geleni-gideni hiç eksik olmayan Yağan Mahallesi, uzun zamandan beri bir büyük ayıbın giderilmesini “boşuna” bekliyor. Kadınlara yönelik bir umumi tuvaleti bulunmayan, erkek tuvaletinin de pislikten kullanılamaz halde olduğu Yağan’ın çok uzun zamandan beri kaderi ile baş başa bırakıldığını savunan Süha Mühürdaroğlu, yerel yönetimleri bu kadim yerleşim yerine sahip çıkmaya çağırdı.

BİZ DE YAZMIŞTIK

Birkaç yıl önce erzurumdanhaberler olarak mercek altına aldığımız ve sorunlarını gündeme taşıdığımız Yağan’a, bu defa da siyasetçiler dikkat çekti. Vatandaşın sesine kulak verip dertlerini dinlemek, aynı zamanda insanların içinde bulundukları durumu yerinde görmek amacıyla Erzurum’un ilçe ve köylerine siyasi amaçlı geziler düzenlediklerini belirten İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı, Eğitimci Süha Mühürdaroğlu, Yağan’da gördükleri manzara karşısında söyleyecek söz bulamadıklarını söyledi. Vatandaşın kendilerinden aş ve iş sıkıntısı yerine öncelikli olarak tuvalet sorununu gündeme getirmelerini istendiğini bildiren Mühürdaroğlu, bu talep karşısında hem şaşırdığını, hem üzüldüğünü ve hem de bir Erzurumlu olarak utandığını söyledi.

Erzurum’un hemen her köşesinde çok ciddi sorun ve sıkıntı yaşandığını, vatandaşın geçim sıkıntısından, işsizlikten bunaldığını, halkın adeta kaderine bırakıldığını öne süren Süha Mühürdaroğlu, “Beni en çok da Yağan insanının çaresizliği, boyun bükmüşlüğü etkiledi” hatırlatması yaptı. Yağan’ın Erzurum köy ve mahalleleri içinde hatırı sayılır bir büyüklük ve hareketliliğe sahip olduğuna dikkati çeken Mühürdaroğlu, “Karşımızda tuvaletsiz bir koca Yağan duruyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

SAYIN SEKMEN GÖREVE!

“- Yerel yönetim yasasında yapılan değişiklik öncesinde belediyesi, belediye başkanı, aracı, gereci, makinesi ve çalışanı olan Yağan, şimdilerde yine Köprüköy’e bağlı ama bir köy, bir mahalle olarak sorunları ile iç içe yaşıyor, yaşamıyor resmen boğuşuyor. Şehirlerarası yol güzergahı üzerinde bulunduğu için geleni-gideni fazla olan Yağan’da umumi tuvalet olmadığı söylendiğinde kulaklarıma inanamadım. Sadece erkeklere ait, son derece pis ve bakımsız olduğu söylenen, kimsenin içine girmeye bile iğrendiği bir tuvalet varmış, kadınlara ait tuvalet hiç yokmuş. Yağan’ı dolaşırken ben de yığınla olumsuzluğa şahit oldum. Köye, mahalleye gelen ve tuvalet ihtiyacı duyan kadınlar, taksilerle en yakındaki akaryakıt istasyonuna götürülüyormuş. Yirmi birinci yüz yıl Türkiye’sinden insan manzaralarını kamuoyunun dikkatine sunuyorum. Belli ki Köprüköy Belediyesi’nin kendine hayrı yok. O ki Büyükşehir şehrin her tarafından sorumlu, hiç vakit kaybedilmeden Yağan’a el atılmalı. Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mehmet Sekmen’i Yağan’a sahip çıkmaya, halkın sorunları ile ilgilenmeye ve dertlerini dinlemeye davet ediyorum. Erzurum’un, Erzurum insanının aşa, işe, hizmete ihtiyacı her zamankinden çok daha fazla bulunuyor.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ