$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

YÜCELİK: MEVCUT TEŞVİK MEVZUATI REVİZE EDİLMELİ!

YÜCELİK: MEVCUT TEŞVİK MEVZUATI REVİZE EDİLMELİ!
  • 08.02.2017

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katılan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, sunduğu sorun ve çözüm önerileri içeren Doğu Raporu’nda, öncelikli olarak mevcut teşvik mevzuatının bölge ihtiyaçlarına göre revize edilmesi gerektiği belirtti, enerji desteği, SGK pirim desteği ve vergi indirimi gibi araçların kullanımına daha fazla yer verilmesi gerektiğinin özellikle vurguladı.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı şurada, bölgesel sorunlara ilişkin bir rapor sunan ETSO Başkanı Yücelik, göç sorununa ivedilikle çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

TÜİK verilerine göre Erzurum’un 2000 yılından bu yana verdiği göçün il nüfusuna oranının yüzde 60’ı geçtiğine dikkat çekilen Doğu Raporu’nda özetle şu görüşlere yer verildi:

“Göçün önlenebilmesi için ısınma, ulaşım, giyim, nitelikli barınma ve benzeri giderlerin oluşturduğu yükün azaltılması ve özellikle gelir vergisi, emlak vergisi, özel tüketim vergisi ve KDV gibi vergi kalemlerinde göçü önleyebilecek vatandaş lehine düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.”

Bölgedeki eğitim kalitesinin daha da yükseltilmesi için çeşitli önerilere yer verilen raporda, “Bölgede görev yapan eğitim ve öğretim görevlileri ile öğretmenlerin ayrılmasını önleyici özel tazminatlar gibi mali tedbirlerin yanı sıra lojman ve benzeri özendirici sosyal teşviklerin verilmesi gerekmektedir” denildi.

“KAMU YATIRIMLARI BÖLGEMİZ İÇİN ÖNEMLİ”

Başta ulaşım alanındaki büyük kamu yatırımları olmak üzere bölgede devam eden bütün kamu yatırımlarına hız kazandırılmasının büyük önem taşıdığının belirtildiği raporda şu görüşlere yer verildi

“Erzurum ve doğusu için, hızlı tren çalışmasının bir an evvel başlatılması ve Karadeniz limanlarına ulaşım sağlayacak tunellerin ve yolların bir an evvel tamamlanması gerekmektedir. Yine tarım ve hayvancılığın istenilen seviyede gelişmemesi de şehrimizin ve bölgemizin önemli bir sorunudur. Şehrimize ve bölgemize uygun hayvan ırkı ve tohum ıslahının yapılması, tarım ve hayvancılık işletmeleri için ekonomik ölçek büyüklüğü belirlenerek, her ölçek için ayrı destek mekanizmaları oluşturulması, bu sorunların çözümüne yönelik alınacak tedbirlerden birkaçı olabilir.”

“NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNE İHTİYACIMIZ VAR”

Erzurum’da yeterli ölçüde nitelikli eleman yetiştirilemediğinin, yetişen sınırlı ölçüdeki insan kaynağı da daha gelişmiş bölgelerde yaşamayı ve çalışmayı tercih ettiğinin dile getirildiği raporda, artarak devam eden beyin göçünün bölge sanayisinin gelişimini olumsuz yönde etkilediği ifade edildi. Raporda ayrıca, AR-GE, yenilikçilik ve girişimcilikle ilgili de birtakım sıkıntılar yaşayan Erzurum’da firmaların, kaynak yetersizliği, bilgi eksikliği, yetersiz kurumsallaşma, nitelikli insan kaynağı eksikliği gibi nedenlerden dolayı gelişemedikleri ve büyüyemedikleri kaydedildi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ