$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

TARİHİ MEKANDA NE YAPIYORLAR DERSİNİZ

TARİHİ MEKANDA NE YAPIYORLAR DERSİNİZ
  • 24.07.2020

ERZURUM Kalesi’nin çevresinde kentsel dönüşüm projeleriyle yıktıkları ev ve işyerlerinin yerinde “Kültür Yolu” adı altında üç aşamalı bir proje başlatan, projenin ilk aşamasını önceki yıl şöyle, böyle tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, tarihi mekânı yap-boz tahtasına çevirdi.

ÖNCE YAPTILAR…

Bu yıl projenin ikinci aşamasına hız veren, çalışmaları başlattıkları günlerde, tamamladıkları birinci bölümün önünü sundurmayla sınırlayan yetkililer, sınırın öte tarafında kalan, önceden yaptıkları birkaç binayı fikir değiştirdi, ani bir kararla söküp, attılar.

Erzurum tarihi açısından son derece önemli bir yer olarak gösterilen bölgede şimdiye kadar yapılan, aralarında süs havuzu ve yürüyüş yollarının da bulunduğu birkaç çalışma, daha kullanılmadan deforme olmuş, havuzun granitleri bir kış geçmeden dökülmüş, bu yıl yeni yapılan yürüyüş yollarına döşenen özel malzemeler de ya yerinde oynamış, ya da kırılmıştı.

SONRA SÖKÜP, ATTILAR

Skandalların ardı arkasının kesilmediği Kültür Yolu’nda, geçtiğimiz yıllarda yapılan bazı binaların da ani bir kararla sökülüp, atılması şaşkınlıkla karşılandı. Ağır iş makinalarının sarstığı bölgede neler yapıldığını bir türlü anlayamayan yöre sakinleri, “Böylesine önemli bir alan yap-boz tahtasına döndü. Büyükşehir ne yapıyor, ne yapmaya çalışıyor? Çalışmalardan ve gelişmelerden Başkan Mehmet Sekmen’in haberi oluyor mu? Bir taraftan birşeyler yapıp, öte yandan yapılanları ya döküp atmak, ya da yeniden onarmak görülmüş şey değil” diye konuşuyorlar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ