$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

İSPİR FASULYESİNE ÇİN’DEN RAKİP GELECEK

İSPİR FASULYESİNE ÇİN’DEN RAKİP GELECEK
  • 19.04.2017

KURU fasulye ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması için hazırlanan kararnamenin imzaya açıldığı haberi, İspir ve Hınıs’taki üreticilerin hevesini kaçırdı. enflasyonla mücadelede kuru fasulyenin yanında kırmızı biberde de gümrük vergisi sıfırlanacak.

Hükümetin, yükselişe geçen enflasyona karşı alınacak önlemler çerçevesinde, kuru fasulyenin gümrük vergisini sıfırlamaya hazırlandığı haberi, özellikle İspir’de şaşkınlıkla karşılandı. Piyasada kilosu 15 ila 25 lira arasında değişen fiyatlardan alıcı bulan İspir fasulyesinin, özellikle Çin’den ithal edileceği söylenen kuru fasulye karşısında tutunup, tutunamayacağı şimdiden merak konusu oldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda fiyatlarındaki yükselişi sınırlamak için hükümetin kuru fasulye ithalatında gümrük sini sıfırlamak, kırmızı biberde ise düşürmek için kararnameyi imzaya açtığını açıkladı.

İMZAYA AÇILDI
Bakan Tüfenkci, yaptığı açıklamada, “Kuru fasulyede gümrük vergilerini sıfırlayacak kararnameyi Bakanlar Kurulu’nda imzaya açtık. Kırmızı biberde de gümrük vergisini indiriyoruz. Fiyatı yükselen ürünlerin fiyatını dengelemek için tedbir alıyoruz. Alınan ithalat kararları yerli ürünün çıkacağı Eylül’e kadar geçerli olacak” dedi.
Nohut ithalatında gümrük vergisi mart ayında temmuz ayına kadar geçerli olacak şekilde sıfırlanmıştı.

Çin ve Hindistan’dan ithal edileceği söylenen kuru fasulye karşısında İspir ve Hınıs fasulyelelerinin tutunup, tutunamayacağı, ithal ürünlerin vatandaş tarafından ilgi görüp-görmeyeceği şimdiden merak konusu oldu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ