$ DOLAR → Alış: 7,66 / Satış: 7,69
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

KORONA’DA TIRMANIŞ ÜRKÜTÜYOR

KORONA’DA TIRMANIŞ ÜRKÜTÜYOR
  • 10.08.2020

SON zamanlarda korona vakalarında yaşanan artışın endişe verici boyutlara ulaştığına dikkati çeken Erzurum Sivil Toplum Platformu (ETSP) Başkanı Mustafa Güvenli, sosyal mesafe kuralına uyulmamasının yanında bilinçsizce hareket edilmesinin artışı tetiklediğini bildirdi, “Tedbirlere uymamak sadece sorusuzluk değil, aynı zamanda büyük bir vebaldir” diye konuştu.

Havaların ısınması, cadde, sokak, çarşı, pazar, park ve bahçelerin hareketlenmesinin yanında, BB Erzurumspor’un şampiyonluk kutlamaları sırasında sosyal mesafe kuralınının hiçe sayılmasının acısı giderek çıkmaya başladı. Sağlık il Müdürü Gürsel Bedir’i de sosyal medyadan açıklama yapmaya zorlayan korona vakalarındaki artışa, ETSP Başkanı Mustafa Güvenli de yaptığı yazılı açıklama ile dikkat çekti.

TEDBİRDEN BAŞKA ÇÖZÜM YOK

“Tedbiri çabuk unutuyoruz, birçok yerde sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı da görülüyor; oysa bu işin tedbir alıp bilinçli bereket etmekten öte henüz bir çözümü bulunamadı” diyen Başkan Güvenli, Yeni Zelanda örneğini verdiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“- Yeni Zelanda’da 100 gündür yeni vakaya rastlanmadığı açıklandı. Korona aslında ağır bir hastalıktır. Virüse yakalanmış olan çoğu insan nefes almakta zorlanıyor ki, bu çok zor bir durum. İlaveten uzmanlar birçok hastanın salgın sonrası eski sağlığına kavuşamayabileceğini de ifade ediyor. Aynı zamanda bu süreç, sağlık çalışanlarımız açısından da bir o kadar zor ve de risklidir.”

AYNI ZAMANDA VEBALDİR

Vaka sayısının sürekli artıyor oluşunun, salgının yayılımının yanı sıra sağlık sistemi için de çok ciddi sıkıntı anlamına geldiğini kaydeden Başkan Güvenli, “Bu yoğunluğun devam etmesi halinde salgının kontrol altına alınamaması da söz konusu olabilir. Ülkemizin çok ciddi bir sağlık altyapısı olduğunu hepimiz ve tüm dünya biliyor, ancak unutmayalım ki; bu tedbirsizlik devam ettiği sürece sağlık imkanları da bir yere kadar dayanabilecektir. Mart ayından bu yana sağlık çalışanlarımızın karşı karşıya bulunduğu zorluk ve çektikleri sıkıntılar da göz önünde tutulacak olunursa; tedbirsizliğin sadece sorumsuzluk değil, aynı zamanda büyük bir vebal olduğu da görülecektir. Dolayısıyla sağlık çalışanlarımıza bu süreçte göstermiş oldukları özverili çalışmalardan dolayı tekrar teşekkür ediyor, hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz” ifadelerini kullandı.  erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ