$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

NE BAHARI YAŞADIK, NE DE YAZ’I!

NE BAHARI YAŞADIK, NE DE YAZ’I!
  • 06.07.2017

SON yılların en kurak mevsimini yaşayan Erzurum, güz gelmeden hazan mevsimini yaşamaya başladı. Yağmur düşmeyen dağlarının çok kısa süre içinde sapsarı kesilmesi, özellikle çiftçileri ve hayvan yetiştiricelirin gözünü fena korkuttu.

Erzurum’a bu yıl yaz mevsiminin “çok geç” geldiğini, nisan ve mayıs aylarının çok soğuk geçtiğini belirten vatandaşlar, “Bu yıl ne sırtımız ısındı, ne toprağa serpilen tohum filizlenmedi. Ekim döneminde yaşanan şiddetli soğuk ve don konusu Ziraat Odası tarafından sürekli dile getirildi, gündem oluşturuldu. Daha tarladaki ürün başak tutmadan, çayırlarda ot oluşmadan gündönümü yaşandı, her taraf yağmur yağmadığı için, sapsarı kesildi” dediler.

GEREKLİ ÖNLEMLER ŞİMDİDEN ALINMALI

Erzurum’un en önemli tarihi mekanlarından Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’nın bulunduğu Topdağı’nda kuraklığın acı yüzünü görmenin mümkün olduğunu belirten vatandaşlar, “Daha Temmuz ayı yeni başladı. Yaz mevsiminin en güzel günlerini yaşıyor olmamız lazım. Ancak bu yıl yağmur çok az yağdı. Dolayısıyla tabiat, ihtiyacı olan suyu bulamadı. Bu yıl hem ziraat ve hem de hayvancılık yönünden sıkıntılı geçecek. Daha şimdiden samanın karaborsaya düşmüş durumda. Çayırda ot yok. Yetkililerin kışın önlemini şimdiden alması gerekir” diyerek beklentilerini dile getirdiler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ