$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

İŞTE SAHİPSİZLİĞİN FOTOĞRAFI

İŞTE SAHİPSİZLİĞİN FOTOĞRAFI
  • 23.07.2020

ERZURUM Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü kayıtlarına göre, 1648 yılında, yani günümüzden tam 372 yıl önce dönemin Valisi Gürcü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve aynı adla anılan cami, tel tel dökülüyor.

Kentsel dönüşüm adı altında sürdürülen yıkım projelerinin uygulamaya sokulmadan önceki devirlerde, Sultan Melik Mahallesi’ndeki evlerin arasında bulunan cami, binaların tek tek yıkılmasıyla birlikte ortaya çıktı.

Saltuklular’dan kalma harap bir mescidin yerinde inşa edilen, zaman içinde geçirdiği yangın nedeniyle oldukça zarar gören cami yeniden onarılarak hizmet vermeye başlamış.

Çevresindeki binaların sökümü sırasında çatısının belli bir bölümü zarar gören, özellikle insanların sıklıkla gelip, geçtikleri yola bakan duvarı hayli kötü görünen cami onarım bekleyen halini geçtiğimiz haftalarda gündeme taşımıştık.

Başka şehirlerde benzeri sorun ve sıkıntıların en çok bir haftada giderildiğini bilen vatandaşlar, bu tür ilgisizlikleri şehrin sahipsizliğine bağlıyor ve yetkilileri göreve çağırıyorlar.

BU SORUNU GİDERMEK ÇOK MU ZOR

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanına giren Gürcü Mehmet Cami’nin Üç Kümbetler’e uzanan yol güzergahında bulunduğunu, her gün onlarca yerli-yabancı turistin o mezbelelik yerden geçip, gittiğini belirten yöre sakinleri, “Bu görüntüler bizi ele, aleme rezil ediyor, mahcup kalıyoruz. Şu duvara, köşesindeki yıkık yere el atmak çok mu zor? İnsan istese bir, bilemedin iki günde bu rezaleti giderir. Başka şehirlerde ne büyük işlerin en çok bir haftada giderildiğini ya görüyor, ya duyuyor, haberlerden öğreniyoruz. Yetkililere bir kez daha sesleniyor ve bu utancı, bu ayıbı gidermelerini istiyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ