$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,50 / Satış: 9,54

TORTUM ÇAYI’NA UZUNDERE SETİ…

TORTUM ÇAYI’NA UZUNDERE SETİ…
  • 15.08.2019

DEVLET Su İşleri Genel Müdürlüğü, son yıllarda yaptığı baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu ve arıtma tesisi, atıksu arıtma tesislerine bir yenisini ekledi ve Tortum Çayı’na, Uzundere’de set çekti.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Erzurum iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzurum ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı belirtildi.

DERE ISLAHLARINA ÖNEM VERİLİYOR

DSİ olarak dere ıslahları ile tarım alanlarını koruduklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, yaptıkları çalışma ile Uzundere ilçe merkezindeki yerleşim yerleri ve tarım arazilerinin taşkın riskini azalttıklarını kaydetti. Genel Müdür Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“- Tortum Çayı dere yatağı düzenlemeleri ile özellikle ilçe merkezi yerleşim yeri kesimlerinde bulunan okullar, kamu binaları, hastane ve gençlik merkezi binalarının yay geçiş köprüleri ile ilçe sakinleri tarafından daha kolay ulaşımının sağlanmış olması ve dere yatağının belirli bir kesit genişliğine sahip olması ile de bu binaların araç ulaşımını sağlayan yollarda genişleme sağlanacak ve özellikle de betonarme duvar imalatlarının bulunduğu kesimlerde Uzundere Belediyesi tarafından yapılacak rekreasyon çalışmaları ile ilçe de sosyal yaşam alanı oluşturulmasına imlan sağlanacak.

Çalışma kapsamında bu güne kadar Tortum Çayı üzerinde 2+763 km betonarme duvar, 6+128 km istifli taş tahkimat olmak üzere toplam 7+303 km proje ve teknik şartnamelere göre dere yatağı düzenlemesi, sedde düzenlemeleri ve dolguları, Tortum Çayı deplase ek projesi ile de 600 mt deplase işlemleri ve 700 m deplase sonrası Tortum Gölü bağlantı kısmı dâhil 1300 mt taban ile birlikte istifli taş tahkimat imalatları tamamlanmış bulunmaktadır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ