$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

BİR ZAMANLAR BİNDALLIMIZ VARDI!..

Süreyya ÇARBAŞ
Süreyya ÇARBAŞ
  • 23.01.2017

GEÇENLERDE Anadolu Ateşi Dans Topluluğunun gösterisini izlerken aklıma geldi.

Bir zamanlar Atatürk Üniversitesi bünyesinde de buna benzer bir topluluk vardı.

Bindallı Halk Dansları Topluluğu.

Yaşanmış hikayelerden yola çıkılarak; topluma birlik beraberlik ve kardeşlik mesajları vermek, bölge insanına sanatsal nitelikte gösteriler izlettirmek, dans kültürümüzü yaşatmak, Atatürk Üniversitesinin tanıtımına ve öğrencilerin sosyalleşme sürecine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştu.

Dönemin rektörü merhum Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz`ın isteği üzerine Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zinnur Gerek tarafından hazırlanmıştı.

Zinnur Hoca gecesini gündüzüne katarak; 1 sanat yönetmeni, 5 prodüksiyon görevlisi, 48 dansçı, 16 ritimci, 10 tiyatrocudan oluşan 80 kişilik bu topluluğu kurmuş ve adını da Bindallı koymuştu.

Her yıl farklı projelerin bir hikaye üzerine kurgulanarak sunulması ile gerçekleştirilen gösterilerin birinde düğün, diğerinde savaş ve barış, bir başkasında Erzurum Çarşı Pazar konuları işleniyor;

Gülün Kokusu (barlar), Sevdanın Dalgaları (horonlar), Savaş ve Ölüm (halaylar), Vuslat (sema ve semahlar), Barış Dansı (kafkas), Roman Mahallesi (karşılamalar), Barış Şenliği (zeybekler) ve Aşkın Ritmi bölümleri ile Türk coğrafyasında var olan bütün yöre oyunları sahneleniyordu.

Halk danslarını modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek Türk kültürünün farklı renklerini oradan oraya taşıyan Bindallı`nın 90 dakikalık gösterisi ilgi ile izleniyordu.

Özellikle ulusal ve uluslararası kış sporları organizasyonlarında sahne alan Bindallı ekibi, Atatürk Üniversitesini büyük bir başarıyla temsil ediyordu.

Ömer Hocam,

Seyrine doyum olmayan bu ekibin ömrü niye kısa sürdü,

Hangi gerekçelerle dağıtıldı bilmiyorum.

Kanaatimce böylesine bir topluluğun varlığı hem Erzurum hem de üniversitemizin bulunduğu bölge için büyük önem arzetmektedir.

İnanıyorum ki, bu topluluk, bölge illeri arasında bir barış ve sevgi köprüsü kuracak,

Moral ve motivasyon anlamında da önemli bir misyonu üstlenmiş olacaktır.

Atatürk Üniversitesinin saygınlığına önemli ölçüde değer katacak olan bu ekibi yeniden oluşturmak elinizde.

Türkiye`de bu işin erbabı birkaç kişiden biri olan Zinnur Hoca elinizin altında.

Ögrenciler ise hazır kıta.

Yeter ki siz isteyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ