$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

DÜNYAYI ERZURUM’DAN GÖZLEMLEYECEĞİZ

DÜNYAYI ERZURUM’DAN GÖZLEMLEYECEĞİZ
  • 05.07.2017

ATATÜRK Üniversitesi’nin başlattığı proje tamamlandığında, insanlar dünyayı Erzurum’dan gözlemleyecek.

“Bizi 5 milyon lira zarara uğrattı” dediği müteahhit firmanın sözleşmesini iptal ettikten sonra, yeniden ihalesini yaptığı gözlemevini çalışma arkadaşları ile birlikte gezen ve yetkillerden bilgi alan Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, “İnsan böylesi projelerle ciddi anlamda heyecanlanıyor” dedi.
Konaklı’nın Karakaya tepelerinde yapımı devam eden Doğu Anadolu Gözlemevi’ni (DAG) yerinde inceleyen Rektör Çomaklı, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Yeni bina yapımı işini alan ERBORA Yapı Endüstrisi A.Ş. firma yetkililerinin ve Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) Teknik Ekibi’nin de hazır bulunduğu ziyarette, Rektör Çomaklı ve yönetimine, ATASAM Müdürü ve DAG Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ile DAG Binası Mimarı ve Mimarlık Mühendislik Proje Müellifi Yüksek Mimar Erkan Şahmalı bilgi verdi.
Rektör Çomaklı, 2023 vizyonu olan DAG projesinin, Türkiye’nin astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanındaki en büyük projesi ve yatırımı olduğunu ifade ederek, yaşanan şanssızlıklara rağmen 2 bin metrekarelik bir binanın yapımının hızla devam ettiğini belirtti ve duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Y. Mimar Erkan Şahmalı, Atatürk Üniversitesi’nin, Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olduğunu söyleyerek: “Böyle bir yerde ve bu mesafede böyle bir tesisin bulunması bana göre nimettir. Bunu iyi değerlendirmek lazım” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ