$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

MAKETLERE KAPALI ALAN BULUNAMADI

MAKETLERE KAPALI ALAN BULUNAMADI
  • 14.11.2021

DÜNYADA bir eşi daha bulunmayan, İslam’ın üç önemli merkezine ait kutsal mekanların bire bir aynısı olan maketlerin Çifte Minareler macerası kısa sürdü.

Erzurum’un önemli sanatçılarından, ismi il sınırlarının ötesine taşmış Doğan Hattatoğlu tarafından yıllarca süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve Ulu Cami’de farklı dönemlerde bir araya getirilen ve mabedin simgesi haline gelen maketler, bir sure önce müzeye dönüştürülen Çifte Minareli Medrese’ye taşınmıştı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün başlattığı bir çalışma ile Çifte Minareli Medrese. kültür ve sanat eserleri müzesine çevrildi. Uzun süre kapıları müze hazırlığı için kapatılan Çifte Minareler’de, Ulu Cami’de yer alan Kabe-i Mazzama, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa maketlerinin de sergilenmesi düşünüldü, dolayısıyla maketleri yapan Doğan Hattatoğlu’ndan izin istendi.

Çifte Minareli Medrese’de maketleri çok daha fazla insanın görme şansı yakalayacağını düşünen Hattatoğlu, gerekli önlemlerin alınması şartıyla taşınma işine onay verdi.

Ancak Çifte Minareli Medrese’de, kapalı bir alan yerine avlunun ayvanına yerleştirilen, dolayısıyla soğuk-sıcak tehlikesi ile karlı karşıya kalan eserlerin aynı yerde ağır kış şartlarına dayanamayacağı da anlaşılınca eski yerlerine nakline karar verildi.

Yapılan uzun görüşmeler sonrasında, dünyada eşi olmayan, kimsenin yapma beceri ve şansının olmadığı, Erzurum’a ayrıcalık katan üç eser yeniden Ulu Cami’ye taşındı ve eski yerlerine konuldu. erzhaber

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ