$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

98 YILLIK BÜYÜK GURUR… BU GURUR ERZURUM’UNDUR!

98 YILLIK BÜYÜK GURUR… BU GURUR ERZURUM’UNDUR!
  • 22.07.2017

ÜLKENİN en sıkıntılı ve karışık yıllarında Erzurum’da, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın başkanlığını yaptığı ve son derece önemli kararların alınarak tüm dünyaya ilan edildiği tarihi kongrenin 98. yıldönümünde, aynı sözü bir kez daha bugün, aynı topraklardan ve aynı coşkuyla haykırıyoruz: VATAN BİR BÜTÜNDÜR, PARÇALANAMAZ!

Cumhuriyete giden yolun temel taşlarının döşendiği, ülkeyi selamete çıkartacak önemli kararların, İstanbul Hükümeti’nin karşı çıkmasına rağmen cesaretle alındığı ve uygulandığı tarihi Erzurum Kongresi’ne katılan 54 delege, sadece “Vatan bir bütündür, parçalanamaz” diye haykırmamış, aynı zamanda şu önemli kararların altına imza atmıştı:

1. Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünmez.

2. İşgalcilere karşı İstanbul hükümetinin kayıtsız kalması du­rumunda derhal geçici bir hükümet kurulacaktır. Bu hükümeti milli bir meclis seçecektir. Milli Meclis toplanana kadar görev ya­pacak bir TEMSİL HEYETİ oluşturulacaktır.

3. Manda ve himaye kabul edilemez.

4. Milli iradeyi hakim kılmak esastır.

5.  Azınlık unsurlara siyasi egemenliğimizi sınırlayıcı ve top­lumsal dengeyi bozucu ayrıcalıklar verilemez.

6.  Ulusal irade padişahı ve halifeyi kurtaracaktır.

7. Derhal meclis toplanmalı hükümet çalışmaları meclis de­netimine girmelidir.

KARARLAR NE ANLAMA GELİYORDU

Manda ve himayenin reddedilerek, ilk kez ulusal egemenliğin hiçbir şarta bağlı kalmaksızın ilan edildiği kongre, “bölgesel” olmasına rağmen, alınan kararlar açısından “milli” nitelikli hale dönüşmüş, oluşturulan temsil heyetinin başkanlığına da Mustafa Kemal seçilmiştir.

Yeni bir devletin (Türkiye Cumhuriyeti) kurulması yönünde önemli kararların alındığı ve temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi’nde, cumhuriyete giden yolun temel taşları da dizilmiştir.

Mustafa Kemal’in “ilk defa” sivil bir kimlik ile katıldığı kongrede alınan kararlar adım adım uygulanmış, vatanın bölünmez bütünlüğü, bu kongre kararları sayesinde gerçekleşmiştir. erzhaber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ