$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,50 / Satış: 9,54

AĞRI’NIN ZİRVESİNİ SU YOLU ETTİ

AĞRI’NIN ZİRVESİNİ SU YOLU ETTİ
  • 11.08.2020

ERZURUM‘da, zorluk derecesi yüksek, “mukavemet ve dayanıklılık sporları” dendiğinde akla gelen, Atatürk’ün “zeki, çevik ve ahlaklı” diyerek çizdiği “sevgi”şablonuna, tutumu, davranışı ve mütevazılığı ile bire bir uyum gösteren MustafaTekin, hiç de küçümsenmeyecek başarılarına bir yenisini daha ekledi, Ağrı Dağı’nın 5137 metrelik zirvesine 155’nci tırmanışını gerçekleştirdi.

ÖNEMLİ BİR BAŞARI

Kayakla tanışıklığı 1997 yılına dayanan, özellikle de dağ kayağına merak saran Mustafa Tekin, kendisi gibi spora gönül vermiş kader arkadaşı Yıldırım Beyazıt Öztürk ile dağların zirvesinde adeta cirit atıyorlar.

Ülkemizin 5137 metre zirvesiyle en yüksek dağı olma özelliğine sahip Ağrı Dağı’na 5 yıl aradan sonra bugün (11 Ağustos 2020) yeniden tırmanmış olmanın mutluluğunu yaşayan Mustafa Tekin, bu mutluluğunu sosyal medya üzerinden takipçi ve dostlarıyla paylaştı.

23 YILDIR DAĞLARDA

Ağrı Dağı’na ilk tırmanışını 1998 yılında yapan ancak zirveye 50 metre kala geri dönmek zorunda kalan, en tepe noktaya ise 2000 yılında ulaşarak “varan bir” diyen Mustafa Tekin, bugün de “varan 155” diyerek kendi alanında önemli bir rekora imza atmanın gururunu duydu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından verilen dağ kayağı antrenörü, dağ kayağı hakemi ve dağ kayağı organizatörü belgesine sahip olan Mustafa Tekin, terör nedeniyle tırmanışlara 5 yıldan beri kapalı tutulan Ağrı Dağı’na yeniden kavuşmuş ve özlemini duyduğu sevdayı gidermiş olmanın sevincini yaşadığını söyledi.

HER YIL ORTALAMA 10 DEFA

Her yıl ortalama 10 kez zirve yaptığını, dolayısıyla 5137 metrelik en yüksek noktaya 155 defa ulaştığını belirten Mustafa Tekin, “155 rakamı, zirveye ulaştığımız tırmanışları ifade ediyor. Öyle zaman oldu ki, zirveye çok yaklaşmışken, şu ya da bu nedenle geri döndüğümüz tırmanışlar oldu. O tırmanışlar, 155 rakamına dahil değil. Yıllar sonra Ağrı Dağı ile buluşmuş, zirve yapmış, dolayısıyla büyük bir özlemi gidermiş olmanın büyük hazzını duyuyorum” diye konuştu.

“Alpin Tur” adı altında oluşturdukları, Türkiye’nin “en deneyimli” dağcı ve sporcularından oluşan ekiple sadece Ağrı’ya değil, gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı birçok tur ve organizasyonlara imza attıklarını belirten Mustafa Tekin, şimdiye kadar defalarca Rusya’nın 5642 metre yüksekliğe sahip Elbruz ile İran’ın 5610 metre yüksekliğindeki Demavent ve Gürcistan’ın 5054 metre yüksekliğindeki Kazbek Dağı’na tırmanış yaptıklarını kaydetti. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ