$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

AHMED-İ HANİ’NİN İSMİ YAŞATILIYOR

AHMED-İ HANİ’NİN İSMİ YAŞATILIYOR
  • 03.09.2016

01 ktphane

BÖLGE merkezi Erzurum’da bulunan DAP İdaresi’nin desteğiyle, 17. yüzyılda yaşamış edebiyatçı, astronom, şair, tarihçi ve İslam alimi Ahmed-i Hani Hazretleri için, Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde iki farklı proje hayata geçirildi.

Proje kapsamında, Ahmed-i Hani’nin türbesinin bulunduğu alanının çevre düzenlemesinin temeli atıldı ve adına oluşturulan halk kütüphanesinin de açılışı gerçekleştirildi.

DAP İdaresi tarafından desteklenen, Doğubayazıt Kaymakamlığı’nın yürütücüsü olduğu, Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından projelendirilen çalışma ile önemli manevi şahsiyetlerimizden olan Ahmed-i Hani isminin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor. Projede, türbe kubbelerinin kurşunla kaplanması, türbenin ihate duvarlarının bakım ve onarımı, sosyal donatılar ile peyzaj düzenlemesi yer alıyor.

İkinci proje kapsamında, 1915 Rus işgali döneminden kalma ve atıl durumda olan tren istasyonu onarılarak kütüphane haline getirildi. DAP İdaresi tarafından desteklenen kütüphane de, törenle hizmete girdi.

Temel atma ve kütüphanenin açılış törenine Ağrı Valisi Musa Işın, Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan, DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Özdoğan, Doğubayazıt Müftüsü Mehmet Turan Kancura, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan, projenin önemine değindi. Toplam 1 milyon lira bütçesi olan projenin, 500 bin lirası DAP Bölge Kalkınma İdaresi, 500 bin lirası ise Ağrı İl Özel İdaresi tarafından karşılandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ