$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,41 / Satış: 9,44

ÇOCUK PARKLARINDAKİ KİRLİ OYUN!

ÇOCUK PARKLARINDAKİ KİRLİ OYUN!
  • 15.04.2017

HAVALARIN giderek ısınmaya ve parkların, bahçelerin şenlenmeye başladığı şu günlerde, çocuk oyun alanlarına özenle yerleştirilen ve çoğumuzun hiç dikkatini bile çekmediği “kirli oyuna” Gazeteci Talat Uzunyaylalı, teker teker görüntülediği ve sosyal medyada paylaştığı fotoğrafları ile dikkat çekmeye çalıştı.

“Çocuk oyun grupları niye bu kadar ecnebi?” diye soran Uzunyaylalı, hepimizin gözünden kaçan ve pek de dikkat etmediğimiz figürleri, mercek altına aldı. Erzurum’daki park ve bahçeleri dolaşan ve oyun gruplarındaki “kültürel kirlilikleri” tespite çalışan Talat Uzunyaylalı, yaptığı değerlendirmede şu görüşleri takipçileri ile paylaştı:

“- Erzurum’daki parkların içinde, çocuk oyun grupları var. Oyun gruplarındaki insan ve hayvan figürleri, Batı kültürünün birer yansıması. Oyun grupları üzerinde kanatlı meleğini mi ararsınız, Türk kültürü ve yaşam tarzı ile hiç de ilgisi olmayan çizgi filim karakterleri ya da vahşi hayvan kabartmalarını mı? Hele satanist kültüre ait, tuhaf görünümlü hayvan tasvirlerinden, korsan kılıklı yaratıklara ve korsan gemisine… Kısacası ne kadar ‘ecnebi’ tasvir varsa parkları istila etmiş durumda.”

Yaptığı değerlendirmede, “Kendi kültürümüzü yansıtan çizimler, tasvirler yaptırmak bu kadar mı zor” diye soran Uzunyaylalı,” Çocuklarımızın zihinlerini bu imajlarla doldurmak ne kadar doğru? İşte emperyalizm böyle bir şeydir; parkınıza kadar, çocuklarınızın zihnine kadar girer ve siz bunun farkına bile varamazsınız” değerlendirmesi yaparak, özellikle “çocuk parkı yapıyoruz” diyen belediye başkanlarına göndermede bulundu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ