$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

DADAŞ NURCAN, DÜNYANIN EN İYİSİ

DADAŞ NURCAN, DÜNYANIN EN İYİSİ
  • 05.12.2017

SPOR camiasında judo sporunun bir başka dalı olan Kuraş’ta* Türkiye bir dünya şampiyonu çıkardı. İstanbul’da düzenlenen ve 43 ülkeden toplam 480 sporcunun yarıştığı şampiyonada, Türkiye’ye tek altın madalyayı Erzurumlu Nurcan Yılmaz kazandırdı.

Geçtiğimiz haftasonunda İstanbul Bahçelievler’de düzenlenen 11. Büyükler Kuraş Dünya Şampiyonası’nda ringe çıkan Nurcan Yılmaz, Erzurum’un gururu oldu.

IKA Başkanı (Uluslararası Kuraş Federasyonu) Haider AHE Farman, IKA Kurucu Başkanı Kamil Yusupov, Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, ile çok sayıda sporseverin izlediği finallerde, 70 kilo sporcusu Nurcan Yılmaz dünya şampiyonu olarak İstiklal Marşı’mız eşliğinde bayrağımızı göndere çektirirken, bir diğer finalistimiz 87 kiloda Belkıs Zehra Kaya da altın madalyayı son anda kaçırtarak, gümüş ile yetinmek zorunda kaldı.

*KURAŞ SPORU NEDİR

Türkler’e özgü bir yakın mücadele sporudur. Kuraş Judo sporunun, binlerce yıl öncelerde Türkler tarafından yapılan şeklidir. Judo sporu teknik yapılanması ve kurallarını Kuraş’tan yararlanarak oluşturmuştur. Kuraşta da aynen Judo elbisesine benzer bir elbise giyilir. Ceketin beli, bir kuşakla bağlanır. Teknik ve hakemlik kuralları da aynen Judo’daki gibidir. Yalnız ayakta teknik uygulanır. Yerde mücadele yoktur. erzhaber


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ