$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

DAĞLARIN OĞLU’NUN İSYANI

DAĞLARIN OĞLU’NUN İSYANI
  • 19.09.2017

YAŞADIĞI Kaçkar Dağları’ndan yaptığı paylaşımlar ve doğal hayata olan tutkusu ile sosyal medyada çok sayıda takipçisi bulunan Bülent Erkan, ORKÖY (Orman ve Köyişleri Müdürlüğü) tarafından orman köylülerine dağıtılan kovanlardan bal alınamayınca, kalemi, kağıdı eline aldı ve aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da olmak üzere, 16 üst düzey makama şikayette bulundu.

Devletin, orman köylüsünü kalkındırmak amacıyla iyiniyetli adımlar attığını, ancak görevlilerin yanlış ve hatalı uygulamaları ile atılan adımların hedefe ulaşmadığını belirten Bülent Erkan, yazdığı şikayet mektubunda, konuyu özetledi. Yaz başlangıcında ORKÖY tarafından, aralarında kendi köyü Yedigöller de olmak üzere, yöredeki 3 köye hibe amaçlı kovan ve arı verildiğini belirten Bülent Erkan, mektubunda şu iddialarda bulundu:

BİZE FARKLI IRK ARI VERDİLER

“- İlk başta bizlere Kafkas ırkı arı verileceği söylenmişti, ancak öyle olmadı. Bizim buralarda 10 Haziran’dan itibaren bal çıkar, kovanlar bize 25 Haziran’da teslim edildi. Arılar adana’dan getirtilmişti. Sıcak memleketlerin arısı bizim buralara uyum sağlamaz. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Kovanlarda kireç hastalığı tespit ettim. bu sorunu ilgililere aktardım, ama ilgilenen olmadı. Bana verilen 20 kovanın devlete maliyeti 15 bin lira. Bana 5 bin lira verselerdi, yöremizde yaşamaya elverişli arıların bulunduğu kovanlardan alırdım, maliyet çok daha düşük olurdu.”

AYNI KAREDE GÖZÜKMEK İSTEMİYORUM

Bölgede yaşayan orman köylülerine verilen işe yaramayan, bal vermeyen kovanların çok büyük paralara alındığını tahmin ettiğini belirten ve yörede “Dağların Oğlu” olarak da adlandırılan Bülent Erkan’ın, “Bize dağıtılan kovanlardaki arılar kışın sert ve soğuk ikliminde yaşamaz. Bu yıl biz o kovanlardan bal alamadığımız gibi, gelen arılar mevcut yerli kovanlarımızın balını da yedi. Bu kovanları geri vermek istiyorum. Sorumluları hakkında soruşturma da açılması taraftarıyım. Ben, doğada ayılarla, arılarla iç içe yaşamasını seven bir insanım. Ama ben, devleti dolandıranlarla aynı karede gözükmek, aynı havayı tenefüs etmek istemiyorum” diye yazdığı şikayet mektubuna cevap verilip-verilmeyeceği merak konusu oldu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Kenan dedi ki:

    Bülent Erkanı tebrik ederim. Bu yaz ona verilen arıları görmüştüm ve İspir yedigöller ķöyü yüksek rakım şartlarına uymadıkları belliydi

YORUM YAZ