$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

DOĞAN HATTATOĞLU’NDAN DEV ERZURUM MAKETİ

DOĞAN HATTATOĞLU’NDAN DEV ERZURUM MAKETİ
  • 26.08.2019

ERZURUM kamuoyu tarafından yaptığı Erzurum evleri ve kutsal mekanların maketleri ile tanınan Doğan Hattatoğlu, şimdi de Erzurum şehir maketini hazırlamak amacıyla kolları sıvadı.

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü’nde çeşitli birimlerde görev yapan, Yolspor Kulübü’nde de yöneticilik ve antrenörlük yapan, emekli olduktan sonra maket yapımına başlayan Doğan Hattatoğlu (66), adını daha çok Kabe-i Muazzama, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa maketlerinin yapımıyla duyurdu.

ÜÇ BÜYÜK MABEDİN MAKETİNİ YAPTI

Müslüman dünyası açısından kutsal olan üç büyük mabedin maketin yapımını gerçekleştiren, o maketlerin de Erzurum Ulu Cami’de sergilenmesini sağlayan Doğan Hattatoğlu, 40 kadar da Erzurum evinin maketini yaparak, önemli bir çalışmanın altına imzasını atmıştı.

Bu defa da Erzurum’un maketini yapmaya başlayan, ilk iş olarak da 1800’lü yılların haritasını ölçekleyerek işe başlayan Doğan Hattatoğlu, “Erzurum’un yollarından surlarına, kapılarından eserlerine varıncaya kadar tüm özelliklerini taşıyacak maketin yapımı için öncelikle bir haritaya ihtiyacımız vardı. Bu haritayı Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu ile Araştırma Görevlisi Murat Türker Tüfekçi hocalarımız hazırladılar. 185 x 240 santim ölçülerindeki bu haritanın kotlarını işlemeye başladık. Yaklaşık iki yıl süreceğini tahmin ettiğimiz çalışmamız tamamlandığında, ortaya 1800’lü yılların Erzurum’unun bire bir maketi çıkmış olacak.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ