$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

ERZURUM, 8 AYDA KAMU HİZMETLERİ İÇİN NE KADAR HARCADI?

ERZURUM, 8 AYDA KAMU HİZMETLERİ İÇİN NE KADAR HARCADI?
  • 30.09.2016

01-atak

Geliri en yüksek 29’uncu il olan Erzurum’da kişi başına düşen kamu geliri 2,2 bin TL, kişi başına düşen kamu harcaması 3,3 bin TL olarak hesaplandı. 8 aylık kamu hizmet harcaması tutarı da 2.5 milyara ulaştı.

ERZURUM kamu hizmet harcamalarının en yüksek olduğu iller arasında yer aldı. Geliri en yüksek 29’uncu il olan Erzurum’da kişi başına düşen kamu geliri 2,2 bin TL, kişi başına düşen kamu harcaması 3,3 bin TL olarak hesaplandı. Erzurum’da gelirin gideri karşılama oranı ise yüzde 28.21 olarak kaydedildi.
ERZURUM VERİLERİ
Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Erzurum 2016 Ağustos dönemi gelir-gider dengesi verilerini paylaştı. Verilere göre Erzurum’da il geliri 1.7 milyar, tahsil edilen il geliri 717.8 milyon olurken, 8 aylık kamu hizmet harcaması tutarı 2.5 milyara ulaştı. İlde gelirin gideri karşılama oranı yüzde 28.21, tahsil edilen gelirin tahakkuk eden gelire oranı ise yüzde 41.4 oldu.
ERZURUM VE BÖLGESEL ORTALAMALAR
Erzurum ekonomik denge oranı bakımından KUDAKA, Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ortalamalarını yine geride bıraktı. Dönemde gelirin gideri karşılama oranı Erzurum’da yüzde 28.41 olurken, KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 23.24, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 19.94, Doğu Anadolu Bölgesinde ise yüzde 18.62 oldu.
GELİRDE 29’UNCU…
Erzurum il gelirleri Türkiye illeri sıralamasında 29’uncu sırada yer aldı. Ülkede il gelirinin en yüksek olduğu iller, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Adana, Mersin, Gaziantep, Konya, Hatay, Tekirdağ, Kayseri, Diyarbakır, Muğla, Sakarya, Balıkesir, Manisa, Samsun, Denizli, Eskişehir, Urfa, Aydın, Zonguldak, Trabzon, K.Maraş, Van, Kütahya, Erzurum olarak kaydedildi.
KAMU GİDERLERİNDE 17’İNCİ SIRADA!
Maliye Bakanlığı verilerine göre Erzurum kamu hizmet ve yatırım harcamaları bakımından Türkiye illeri sıralamasında 17’inci sırayı aldı. Ülkede kamu harcamalarının en yüksek olduğu iller Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Bursa, Diyarbakır, Antalya, Adana, Kocaeli, Mersin, Samsun, Urfa, Kayseri, Hatay, Trabzon, Gaziantep, Erzurum olarak sıralandı.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ