$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

ERZURUM’A HEP “MUZ” GELİRDİ, ŞİMDİ “BUZ” GELDİ!

ERZURUM’A HEP “MUZ” GELİRDİ, ŞİMDİ “BUZ” GELDİ!
  • 09.02.2017

ATATÜRK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın talimatları doğrultusunda Bilim ve Gençlik Anıtı’nın çevresinde yaptırılan Kardan Erzurum Sokağı’nın belli bölümlerinde kullanılmak üzere, İstanbul’dan TIR dolusu buz kalıp getirtildi. Erzurum’a şimdiye kadar “muz” getirlidiğini bilenler, “İstanbul’dan buz getirildi” haberini, “şaka” gibi algıladılar.

İstanbul’daki bir fabrikada özel olarak üretilen buz kalıplar, Erzurum Sokağı’nın işyerlerini yansıtan bölümlerinde kullanılmaya başlandı. Kardan yaptıkları Erzurum Sokağı’nın özel bölümleri için, özel malzemelere ihtiyaç duyulduğunu belirten Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bulat, “Sıcakta hemen erimeyecek, belli ölçülerde yüzlerce buz kalıbına ihtiyaç oluştu. Erzurum’da o kalıpları temin etme şansımız hiç yoktu. istanbul’da buz kalıp imal eden bir fabrikadan, Erzurum’a TIR kamyonlarla buz kalıp getirttik” dedi.

Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve hocalarının, gelen buz kalıplara şekil vermeye başladığını belirten Dekan Bulat, “Kimi arkadaşımız buzdan semaver, kimi arkadaşımız çay bardağı, kimi arkadaşımız mangal türünde Erzurum’u hatırlatan ürünler yapıyor. Çalışmalarımız ha bitti, ha bitecek. Toplam 350 kamyon ‘temiz’ kar kullanarak oluşturduğumuz Erzurum Sokağı’nda hemen çevre düzenleme çalışması başlatacağız. Işıklandırmasını da yapacağımız sokağın açılışını bugün-yarın gerçekleştireceğiz” hatırlatması yaptı. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. noname dedi ki:

    Asıl yaptığınız haber şaka gibi, Erzurum’da saf su ile ya da buharla buz üretim tesisi var mıydı da adamlar İstanbul’dan getirtti? Insanların çabalarını karalamak yerine o coğrafyada bu boyutta yapılmış, bu kadar emek verilmiş bir çalışmayı takdir edin. Ayrıca diğer bütün haberlerden gördüğümüz kadarıyla öyle yüzlerce buz veya birden fazla tır durumu yok. Gerçeklere açın kadrajınızı !

YORUM YAZ