$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

TARİHE VURULAN LEKE

TARİHE VURULAN LEKE
  • 02.09.2016

03 yazi

ELİNE sprey boya geçirenin, önüne çıkan her yere yazı yazmayı, aşkını ilan etmeyi, resim(!) yapmayı marifet saydığı Erzurum’da, bu pislik ve rezaletten payını en çok da tarihi eserler alıyor.

Temizlenmesi mevcut imkanlarla çok da mümkün olmayan yazıların çıkarılması için, özel teknikler gerekiyor. Duvarları aşk ilanlarının yapıldığı yazı tahtasına dönen ve tahrip edilen eserlere yönelik çirkin uygulamaların son bulması için, şehir genelinde kampanyalar başlatılmasının ve okullarda uyarı toplantıları yapılmasının sorunun çözümüne yardımcı olabileceği belirtiliyor.

10 BİN YILLIK TAŞA YAZMIŞLARDI

Geçtiğimiz mayıs ayında, Oltu’da, 25 Mart Parkı’nda sergilenen 10 bin yıllık tarihi bir taşın üzerine sprey boya ile “Devrimci Sol” yazılmış, daha sonra bu yazı spiral makine ile kazınarak silinmek istenmiş, kaş yapalım derken adeta göz çıkartılmıştı. Benzeri çirkinliklerin şehrin hemen her noktasında görüldüğünü, bunun da sanki sıradan birşeymiş gibi, yetkili-yetkisiz hiç kimse tarafından yadırganmadığını belirten kültür adamları, konuyla ilgili olarak şu önerilerde bulundular:

OKULLARDA ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRİLSİN

“-Erzurum’da çoğu tarihi eser ile ev ve işyerlerinin duvarları, trafolar ve benzeri yerler, renk renk sprey boyalarla yazılmış ilginç sloganlardan, aşk ilanlarından geçilmiyor. İnsanın en çok da zoruna tarihi eserlerin duvarlarının kirletilmiş olması gidiyor. Boyayı o duvardan kazımak için özel makineler gerekiyor, o makineler de Erzurum’da yok. Bundan dolayı duvarlar temizlenemiyor. Daha çok gençler, ellerindeki boyalarla olmadık yazılar yazıyor. Eskiden duvarlara siyasi sloganlar yazılırdı, şimdi aşk ilanları sıklıkla göze çarpıyor. Yazıktır, günahtır. O eserler bize ecdadın bıraktığı, bizim de gelecek nesillere bırakmamız gereken emanetlerdir. O emanetlere gözümüz gibi bakmamız gerekirken, bu ihanet niye, anlamış değiliz. Başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere, ilgili kurumların okullarda toplantılar yaparak, bu yanlış işin önüne geçmesi gerekir.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ