$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

GÜRGÜR HOCA’YI SON YOLCULUĞUNA BİNLER UĞURLADI

GÜRGÜR HOCA’YI SON YOLCULUĞUNA BİNLER UĞURLADI
  • 02.02.2020

ÖMRÜNÜN neredeyse tamamını Kur’an-ı Kerim’i okumaya, öğretmeye ve okutmaya adayan, Caferiye Cami Medresesi’nde 50 yılı aşkın süreyle hafız yetiştiren ve kendine göre bir ekol oluşturan Mehmet Gürgür Hoca’yı son yolculuğuna binlerce vatandaş uğurladı.

Geçtiğimiz günlerde evinde ayağı takılan ve düşerek kalça kemiğini kıran Mehmet Gürgür Hoca, kaldırıldığı Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde  ameliyat edilmiş, ancak narkozun etkisiyle kendisine bir türlü gelememişti.

BİR TÜRLÜ UYANAMADI

Doktorların yoğun çabasıyla uyanır gibi olan Mehmet Gürgür Hoca, yaptığı kasyan sırasında cumartesi sabahı saat 06.40 sıralarında, 83 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

Mehmet Gürgür Hoca’nın hayatını kaybettiği haberi Erzurum’da, öğrencileri ve sevenleri arasında büyük üzüntü yaşattı. Gerek cami imamı, gerekse medrese hocası olarak görev yaptığı mekanlardan içeriye siyaseti sokmayan Mehmet Gürgür Hoca’nın bu özelliğini bilenler, kendisini rahmet, dua ve saygıyla andılar.

CEMAAT CAMİLERE SIĞMADI

Uzun yıllar görev yaptığı Lalapaşa Camii musallasından kaldırılarak Asri Mezarlık’ta, babası İbrahim Gürgür Hoca’nın yanına defnedilen Mehmet Hoca’yı son yolculuğuna Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Sağlık eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile çok sayıda vatandaş uğurladı.

Mehmet Gürgür’e son görevlerini yerine getirmek amacıyla Lalapaşa’ya akın veden vatandaşlar camiye sığmadı. Başta Caferiye ve İbrahimpaşa olmak üzere çevredeki camilere yönelen vatandaşlar, öğle namazı sonrasında Lalapaşa Camii Bahçesi’nde tarihi bir güne ortaklaşa imza attılar.

ÖZEL BİR GÜN

Takvimlerin düzden de, tersten de aynı okunan 02. 02. 2020 tarihine denk gelen bir özel günde Asri Mezarlık’ta defnedilen Mehmet Gürgür Hoca’nın yakınlarına aşırı izdihamdan dolayı taziye verilemedi.

Caferiye Cami bahçesi, taziye vermek için yönelen cemaati almayınca, sadece dua ile yetinildi. Fotoğraflar: Furkan Akkök

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ