$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

İŞTE TARİHE, TARİHİ EMANETE VERDİĞİMİZ DEĞER!

İŞTE TARİHE, TARİHİ EMANETE VERDİĞİMİZ DEĞER!
  • 11.04.2020

SADECE Erzurum açısından değil, ülke tarihi açısından da son derece önemli bir yere sahip Erzurum Kalesi ve Saat Kulesi ile ilgili restorasyon çalışmaları sırasında, insanı hayrete düşüren yanlışlar ve hatalar ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Erzurum Kalesi’nde başlatılan restorasyon ve düzenleme çalışmalarının, Saat Kulesi ile devam ettiğini söyledi.

Şehre hakim bir tepe üzerinde inşa edilen Erzurum Kalesi’nin Güneybatı Köşesi’nde yükselen, tahminen 12’nci yüzyıl ortalarında Saltuklu Hükümdarı Ebul Kasım tarafından yaptırıldığı bilinen Saat Kulesi’nin zaman içinde yıprandığını, yapılan yanlış çalışmalarla da neredeyse özelliğini kaybeder hale geldiğini bildiren Cemal Almaz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

ORADA MEZAR YOK

“- Erzurum Kalesi’nin şu an kullanılan giriş kapısı, sonradan açılmış. Asıl kapı, minarenin alt tarafında bulunan ve vatandaş tarafından ‘Kırklar Kapısı’ olarak adlandırılan yerdeymiş. Kimi vatandaş, orada mezar olduğuna inanıyor. Böyle bir şey sözkonusuydu değil. Tarihi Saat Kulesi’ni tepeden tırnağa elden geçireceğiz. Minarenin en tepesindeki levhaları değiştireceğiz. Ahşap kısmı özel madde ile temizleyeceğiz. O işe el attığımızda, geçmiş yıllarda ahşap bölmelerin yağlı boya ile boyandığını gördük. Hani utanmasalar belki minareyi de badanalayacaklarmış. Yağlı boya çatlakların arasına sızmış. Temizlemek çok zor. ama zoru başaracak, minareyi albenisi yüksek hale getireceğiz.”

GELECEK YIL VİTRİNE ÇIKACAK

Minarede oluşan çatlakların giderileceğini, havalandırma pencerelerinin kapatılacağını da hatırlatan Müdür Almaz, Kale içinde devam eden kazı çalışmalarında da çok değerli bulgulara rastlandığını bildirdi. Hamam kalıntısından, yerleşim yerlerine varıncaya kadar tarihe ışık tutacak son derece önemli veriler elde edildiğini kaydeden Almaz, “Her yönüyle çık güzel bir görüntünün ortaya çıkacağını zannettiğim çalışmalar önümüzdeki yıla bitecek ve Saat Kulesi vitrine çıkacak” diye konuştu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ