$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

KONUŞURKEN, YAPTIĞIMIZ KUSURLAR NELER?

KONUŞURKEN, YAPTIĞIMIZ KUSURLAR NELER?
  • 28.10.2016

41-knsma

KONUŞURKEN HARFLERİ TAM OLARAK ÇIKARAMIYORSANIZ

ÖNEMLİ BİR KUSURUNUZ VAR DEMEKTİR

BÖLÜM: 12

AĞIZ KAPALILIĞI DİL VE DUDAK TEMBELLİĞİ KUSURU!

Güzel konuşmanın temel kurallarından biri harfleri ve sözcükleri tam olarak ağızdan çıkarmadır. Bu sayede konuşurken hem daha anlaşılır oluruz hem de kelimelerin hakkını vermiş oluruz.

Eğer sözcükleri ağızdan çıkarırken zorlanıyorsak ve harfler tam olarak çıkmıyorsa, o zaman konuşmanın temel enstrümanı olan dil, dudak ve ağız ile ilgili sorunlarımız var demektir.

Bu sorunları şöyle sıralayabiliriz…

Ağız kapalılığı:

Ağız kapalılığı kusuru, genellikle ağzı tam olarak açmadan dişleri sıkarak yapılan konuşma şeklinde karşımıza çıkar. Bu kusuru gidermek için ayna karşısında ağzı iyice açarak abartılı konuşmalar yaparak çalışılabilir. Ya da beş veya altı sakızı bir arada (abartılı bir şekilde ) çiğnemek de ciddi faydalar sağlar.

Dudak tembelliği :

Dudak tembelliği kusuru genellikle konuşurken dudakları tam olarak hareket ettirmemek şeklinde karşımıza çıkar. Halbuki ideal olan konuşurken dudakların (Spikerlikte kelebek hareketi ) denen şekilde, kulaklara doğru gidip gelmesidir. Bu kusuru gidermek için ayna karşısında bir metni okurken dudakları abartılı bir şekilde hareket ettirmek gerekir.

Dil tembelliği:

Dil tembelliği kusuru ise konuşurken dilimizi tam olarak esnetmeden konuştuğumuz için ortaya çıkar. Böyle bir kusuru olanlar konuşurken sadece dillerinin ucunu oynatırlar. Bu kusuru gidermenin en etkili yolu bol bol tekerleme çalışmaktır. Özellikle zor tekerlemeleri önce kalemle ardından kalemsiz okumak çok faydalı olur. Bir de zaman zaman dilimizi sağdan sola, ardından soldan sağa döndürmek ve geriye doğru katlamak da bu kusuru gidermek için etkili bir yoldur.

KELİMELER:

Geri iade etmek değil iade etmek, hükümet değil hükûmet, kaparo değil kapora.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ