$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,41 / Satış: 9,44

KÜLTÜR KÖPRÜSÜ TEL TEL DÖKÜLÜYOR

KÜLTÜR KÖPRÜSÜ TEL TEL DÖKÜLÜYOR
  • 04.12.2017

UZUNDERE‘nin Çamlıyamaç Köyü’nde bulunan, dönemin Gürcü Bagrat Krallığı tarafından MS 961 yılında yaptırılan Öşvank Kilisesi, el uzatılmadığı ve gerekli restorasyonu yapılmadığı için, tel tel dökülüyor.

Özellikle define avcılarının acımasız darbelerinden nasibini alan tarihi yapı, yöre insanının da sahip çıkmaması, temizlik ve bakımıyla ilgilenmemesinden dolayı yıkılmanın eşiğine kadar geldi.

Önceki yıllarda “Gürcistan Hükümeti Öşvank Kilisesi’ni restore ettirecek” balon haberiyle umutlanan Çamlıyamaçlılar, aradan geçen yıllar içinde, kimsenin el uzatmaması ve kiliseyle ilgilenmemesi nedeniyle yeniden umutsuzluğa gömüldüler.

Özellikle yaz aylarında Gürcistan’dan çok sayıda turistin geldiği Çamlıyamaç’ta, gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal donatıların olmaması da önemli eksiklik olarak gösteriliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yolu asfaltlanan ve ulaşı çok daha kolay hale getirilen Çamlıyamaç’ta, elektrik direklerinin ortadan kaldırılması, enerji hatlarının yeraltına alınarak, kilisenin önündeki görüntü kirliliğine son verilmesi de isteniyor. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ