$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

O EMİR GÖRSE NE DER ACABA

O EMİR GÖRSE NE DER ACABA
  • 28.11.2020

ERZURUM Kalesi içinde yer alan ve yaklaşık 8 asırlık ömrü ile Anadolu’nun en eski ve ilk sayılabilecek mabedleri içinde yer alan İç Kale Mescidi, içler acısı haliyle yürek burkuyor. Sıvaları, taş işlemeleri yer yer dökülen, mihrabı darmadağınık olan, zemin tahtaları parçalanmış mescide gezmek amacıyla girenler, gördükleri mezbelelik karşısında şaşkına dönüyor, travma geçirmiş şekilde geri dönüyorlar.

ÜZEN, İÇ BURKAN GÖRÜNTÜLER

Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar’ın özel ilgi gösterdiği Saltukokoğulları dönemine ait önemli bir eser olan Saat Kulesi’nin, 800 yıl kadar önce (Saltuklu Emîri Ebü’l-Muzaffer dönemi… 1189-1197) minare olarak inşa edildiği bilinen İç Kale Mescidi’nin son zamanlardaki tel tel dökülen hali, gören herkesi fazlasıyla etkiliyor, üzüyor ve çoğu ziyaretçiye “Burayı yaptıran o emir, şimdiki hali, bu mezbeleliği görse ne der, nasıl bir tepki gösterir” dedirtiyor.

ÇALIŞMALAR ÖYLECE KALDI

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü sorumluluğunda olan Erzurum Kalesi’nde geçtiğimiz yıllarda başlatılan, ancak çeşitli nedenlerden, özellikle de ödenek yokluğundan dolayı bir türlü tamamlanamayan kazı çalışmalarının yılan hikayesine döndüğü Kale’de yer alan İç Kale Mescidi de, yaşanan olumsuzluklardan, sıkıntı ve durağanlıktan payına düşeni fazlasıyla alıyor.

İBADET YAPILABİLİYORDU

Önceki yıllarda zemin tahtaları, döşemesi daha sağlam olan Kale Mescidi’ne halı serilmiş (Yukarıdaki fotoğraf dünyanın bütün camileri blogundan alınmıştır), en azından vatandaşların namaz kılmalarına imkan sağlandığı gibi, içeriye de ziyaretçilerin ayakkabılarıyla gelişigüzel şekilde girmelerinin önü kesilmişti.

SÖYLEYECEK SÖZ BULAMIYORLAR

Zaman içinde sudan bahanelerle, ödenek yokluğu ve personel eksikliği gibi sebeplerin arkasına saklanılarak kaderi ile baş başa bırakılan Erzurum Kalesi ve İç Kale Mescidi’nde, drone ile çekilen gece videolarıyla, sanki her şey yerli yerindeymiş gibi kamuoyuna aksettirilen o göz alıcı görüntüleri arayan ama bulamayan ziyaretçiler, hayal kırıklığı yaşıyor ve gördükleri kötü manzara karşısında söyleyecek söz bulamıyorlar. erzhaber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ