$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

ÖLÜM YOLU CİDDİ ÖNLEM İSTİYOR

ÖLÜM YOLU CİDDİ ÖNLEM İSTİYOR
  • 21.08.2017

SON yıllarda adını yaşanan ölümlü trafik kazaları ve facialarla duyuran, en son da biri Gürcistan uyruklu bir şoför olmak üzere iki kızkardeşin ölümüyle noktalanan bir başka kazaya sahne olan Tortum’un Aksukapı Yolu’nda çok daha ciddi önlemler alınması isteniyor.

Erzurum-Oltu arasındaki ulaşımı sağlayan 116 kilometre uzunluğundaki D950 Karayolu, yolun meyilli olması nedeniyle, özellikle ağır tonajlı araçların sık sık kaza yapmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz gün, bir TIR kamyonun frenlerinin boşalması sonucu yaşanan son kazayla birlikte yeniden gündeme gelen “ölüm yolu”nda, Erzurum medyasının yaptığı haberler sonrasında bir viyadük yapılmış, bu viyadük sayesinde kazalar kısmen de olsa azalmıştı.

Karayolunun, gerek eğim ve gerekse altayı itibarı ile standartlara yakın değerlere sahip olmasına rağmen, başta kamyonlar olmak üzere, otobüs ve benzeri türde araçların, özellikle iniş sırasında sık sık fren yapmasının, ölümlü trafik kazalarını beraberinde getirdiği belirtiliyor.

Son yıllarda çok sayıda ölümlü kazanın yaşandığı, dolayısıyla ocakların söndüğü yola çok daha ciddi müdahale edilmesini bekleyen vatandaşlar, “Bu yolda ağır tonajlı araçların neden kaza yaptığı biliniyor. Yol aşırı derecede meyilli. Virajlar da fazla, çoğu da keskin. Sürücüler ister istemez frene yükleniyor, sistemi sağlam olmayan araçlarda, fren boşaldığından, katliam gibi kazalar kaçınılmaz oluyor.

Devlet her yere tuneller yapıyor. Aksukapı mevkiinde de en kestirme çare, tuneldir. Eğer tunel için elverişli bir ortam yoksa, yeni bir yol açılmalı, bu yolda da ağır vasıtaların geçişine izin verilmemelidir” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ